Otrokove stvari zapakirajte nazadnje in odpakirajte prve
Otroci si – ne glede na starost – želijo stabilnosti in udobja. V svoji sobi so se počutili varno, zato je pomembno, da jim enak občutek poizkušate zagotoviti tudi v njihovi novi spalnici oziroma sobi. Nekoliko starejši otroci si morda ne bodo želeli, da bi bila njihova nova soba povsem identična stari – novo pohištvo ali dekoracije jim bodo celo pomagale premagati krizo zaradi izgube sošolcev in prijateljev, medtem ko se bodo mlajši lažje prilagodili, če bo njihov prostor skoraj enak tistemu, ki so ga pustili za sabo. Stres ob selitvi skušajte zmanjšati tako, da otrokove stvari zapakirate in iz starega stanovanja odnesete med zadnjimi, po prihodu v nov dom pa odpakirate med prvimi.
Zagotovite si varstvo za čas selitve
Selitveni dnevi so običajno izjemno naporni in stresni za vse vpletene. Razmislite, ali je pametno, da pri selitvi sodelujejo tudi otroci. Medtem ko bodo starejši verjetno želeli biti zraven in se na nek način posloviti od svojega starega domovanja, je pri mlajših situacija ravno nasprotna. V kolikor se odločite, da bo pri selitvi prisostvoval tudi vaš malček, se kaj hitro lahko zgodi, da boste imeli več dela z njim, kot pa s samim pakiranjem – celo več, še sami boste povsem neuporabni ali celo v napoto drugim, ker se boste morali večino časa ukvarjati z otrokom. Če za čas selitve ne najdete varstva, si s partnerjem razdelita opravila – eden naj pakira, drugi pa poskrbi za otroke izven doma (npr. jih odpelje v živalski vrt, na izlet, …).
Priskrbite si vse potrebne informacije
Še preden se vselite v novo domovanje, se pozanimajte, kje v novem okolišu je najbližji otroški zdravnik, lekarna, trgovina in restavracija s hrano, ki jo ima vaš malček najraje. Vsi vemo, da se nesreče in druge nevšečnosti najraje pripetijo ravno takrat, ko je najmanj potrebno, zato bodite pripravljeni na vse. Selitev z otroci je namreč povsem druga izkušnja, kot če bi se selili sami.
Ostanite mirni
Vsi vemo, kako stresna in naporna zna biti selitev. V kolikor so v proces vključeni še otroci in mladostniki, pa je še toliko bolj pomembno, da ohranite mirno kri. Številne raziskave namreč dokazujejo, da otroci – tudi dojenčki - čutijo nervozo svojih staršev, ki se posledično prenaša tudi nanje. Že tako bodo najmlajši občutili dovolj učinkov, ki jih s seboj prinese selitev, zato poskušajte ostati kar se da mirni in jih po nepotrebnem ne izpostavljajte dodatnemu stresu.
Če je pomembno za vašega otroka, naj bo pomembno tudi za vas
Največja napaka, ki jo lahko storite med selitvijo je, da v eno od škatel zapakirate tudi otrokovo najljubšo igračo ali odejico. Te stvari imejte vedno pri roki, saj z njimi lahko hitro in enostavno potolažite otroka – z njihovo pomočjo boste otroku olajšali ločitev od starega domovanja in zmanjšali stres ob prihodu v novo.