Ne zavrzite pokošene trave - z njo naredite to

4. 6. 2023 | Besedilo: E. N.

trava, pokošena trava, kompost, trata, gnojilo

Po košenju trave nas navadno čaka še grabljenje pokošenih bilk, s katerimi včasih ne vemo, kam.

V toplih mesecih ni lepšega, kot imeti pred stanovanjem ali hišo domačen vrt z zelenico, seveda pa z njim pridejo tudi nekatere obveznosti. Redno košenje je gotovo ena izmed njih, sledi pa še grabljenje pokošene trave, s katero pogosto ne vemo, kam. Vedno jo lahko zavržemo v zabojnik za biološke odpadke, prav tako lahko roma na kompost, če ga imamo. Tega bo trava obogatila z dušikom. Dodajanje sveže košene trave na kompostni kup bo tako pospešilo proces razgrajevanja in ustvarilo bogato, hranilno zemljo. Pomembno je, da plast trave, ki jo dodajate, ni predebela, saj bo na ta način začela gniti. Priporočeno je, da tako kupe bilk dodajamo postopoma.

Pokošeno travo lahko tudi pustimo, da se posuši, nato pa jo uporabljamo za mulčenje. S suhimi bilkami lahko prekrijemo vrt, ali okolico posajenih rastlin in tako poskrbimo, da bodo tla dlje časa zadrževala vlago, prav tako pa bomo rastline pod zastirko zaščitili pred sončno pripeko. Na ta način bomo ustvarili nekakšno izolativno plast, ki se bo počasi razkrajala, pazimo pa, da je trava, ki jo za to uporabimo, vedno suha. Iz pokošene trave pa lahko pripravimo tudi odlično hranilo za rastline. Kot smo že omenili, so ostanki naše trate polni dušika, zato lahko iz bilk naredimo tekočino na podoben način, kot bi pripravljali čaj in na ta način dragocene snovi uporabimo za zalivanje. 

Domača raztopina za boljšo rast rastlin

Za pripravo potrebujete veliko vedro, ki ga malce čez polovico napolnite z ostanki trave, nato pa čez do vrha natočite vodo. Pustite, da se trava namaka tri dni in med tem časom vsebino vedra vsaj enkrat dnevno premešajte. Nato tekočino precedite, da odstranite ostanke trave, ter jih, če ga imate, dodajte kompostu. Tekočino pretočite v zalivalko, s katero boste zalivali rastline, lahko pa z njo napolnite tudi manjšo stekleničko z razpršilko in hranilo uporabite za škropljenje sobnih rastlin. 

Takšna raztopina trave bo bogata s hranili, ki jih rastline potrebujejo za optimalno rast in razvoj. Dušik namreč spodbuja rast rastlin, kalij pa krepi odpornost proti boleznim, izboljšuje barvo in okus plodov ter pomaga pri regulaciji vode v rastlini. Poleg tega, da vaše rastline dobijo potrebna hranila, pa z domačim gnojilom tudi zmanjšujete odpadke, saj izkoristite odrezano travo, namesto da bi jo odvrgli. Seveda pa je ta naravni način gnojenja tudi okolju prijazen, saj ne vsebuje škodljivih kemikalij.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE