Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Nova fasada na obstoječo

mag. Miha Tomšič
18. 9. 2017 | 13:19
15. 11. 2024 | 14:27
4:15
po elektronski pošti

Pozdravljeni!

Na stanovanjski hiši bi radi prenovili fasado. Hiša je velika 13 x 9 m. Del hiše (9 x 9 m) je star približno 45 let. Leta 2000 smo na tem delu zamenjali vsa okna in vrata (vgradili smo lesena okna in vrata Jelovica) in izdelali fasado (5 cm stiropor - klasika, 2 mm zaključni mineralni omet). Istega leta smo hišo na severni strani dozidali (9 x 4 m). Ta del je izoliran z 8 cm stiroporja + 2 mm zaključni mineralni omet.

Fasada že nekaj let postaja lisasta. Pred leti si jo je ogledalo kar nekaj strokovnjakov za izdelovanje fasad. Nekateri so rekli, da gre za plesen, ne pa vsi. Fasado smo nameravali očistiti in prebarvati, a smo jo na koncu sami (samo) očistili. Fasado sem v celoti premazal s sredstvom proti plesni (mislim, da je bil algicid), jo zdrgnil s sirkovo krtačo in spral s kircharjem. Kako leto, morda dve je bilo dobro, zdaj pa fasada ponovno postaja lisasta. Naj povem, da z notranje strani hiše večjih težav s plesnijo nimamo (na dveh mestih se občasno pojavlja, vendar jo takoj, ko se prikaže, odstranimo, kar se zgodi približno enkrat na leto.

Ponovno bo treba nekaj narediti. Razmišljam, da bi dodal "še eno fasado". Ali je mogoče nalepiti še en sloj stiroporja prek že obstoječega? Če je to izvedljivo, kakšno debelino predlagate? Bi bilo 8 cm dovolj? Pri že obstoječi fasadi je stiropor samo nalepljen, zato bi verjetno moral pri nanosu še enega sloja poleg lepila uporabiti tudi vijake? Kakšno je vaše mnenje? Obstoječa fasada do prve plošče - kletni prostori in garaža ("cokel") - nima izolacije, samo nanešen kulirplast. V primeru izdelave "še ene fasade" bi izoliral tudi ta del. Ali se lahko lepi stiropor na kulirplast?! Zavedam se, da je v tem primeru treba zamenjati okenske police.

Mislim, da sem nekje prebral, da obstaja izolacijski premaz, ki morda ne bi zahteval dodatnega stiroporja ... Ali se motim? Če to obstaja, prosim za informacijo o tem. Zanima me tudi cenovna primerjava s še eno fasado. Prosim za vaše strokovno mnenje.

K nanosu "še ene fasade" oz. kakršne koli dodatne izolacije se nagibam tudi zato, ker bi rad v nadaljevanju posodobil ogrevalni sistem v hiši. Trenutno uporabljamo kombinacijo dveh peči na drva in na olje (nimamo zalogovnika), poleti pa za ogrevanje sanitarne vode uporabljamo toplotno črpalko. Radi bi vključili kolektorje, morda zunanjo TČ zrak/voda ali kak drug alternativni vir. Prosim za strokovni nasvet tudi v tej smeri.

Upam, da nisem zastavil preveč vprašanj. Vesel bom vsakega strokovnega mnenja.

Že v naprej hvala in LP,


Tomaž

Po vašem opisu bi se dalo sklepati, da se na fasadi res pojavljajo alge. Nekaj več na to temo boste našli v odgovoru na podobno vprašanje na povezavi: http://www.deloindom.si/pro-svetovalnica/na-fasadi-so-se-pojavile-glivic....

Dodatna izolacija fasade je smiselna in priporočljiva, posebej ker se odločate za posodobitev ogrevalnega sistema. Novih 8 cm na sedanjih 8 cm bi bila kar pravšnja skupna debelina za prizidani del, pri čemer bi vsekakor svetoval, da debelino izenačite na celotni hiši, torej da na starejšem delu dodate ustrezno več izolacije. Pred izvedbo nove fasade je treba obstoječo podrobno pregledati in po potrebi očistiti, oprati in mehansko odstraniti poškodovane ali odstopljene dele. Morebitne alge je treba odstraniti po posebnih postopkih, kot ste to že izvajali.

Pravilno sklepate, da je treba novo plast izolacije poleg lepljenja tudi mehansko pritrditi (6 sider na kvadratni meter ali po potrebi več), kar mora vsekakor vedeti tudi izvajalec. Izolacijskih premazov, ki bi nadomestili potrebno sodobno debelino sloja toplotne zaščite, žal ni – tudi spodnji del stavbe bo treba izolirati na klasičen način.

Glede dograjevanja sistema ogrevanja in priprave tople vode bi vam svetoval obisk v najbližji energetsko svetovalni pisarni (Ensvet), saj gre za širše vprašanje in več možnih odgovorov oz. kombinacij.



VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine