Pozdravljeni.
Moj oče je leta 1970 kupil garažo. Med prodajalcem in kupcem sta naredila kupoprodajno pogodbo. Vendar ta pogodba ni bila nikoli overjena. Oče je vedno odlašal in na koncu se ni več niti trudil, da bi to pravno uredil. Leta so tekla in sedaj, ko sem hotela to urediti, da se končno vpiše, se je zelo zalomilo.
V zemljiško knjigo je vpisana občina. Tudi prejšnji lastnik ni bil vpisan. Oče pa ima v lasti kupoprodajno pogodbo, ki je overjena med prvim lastnikom in takratnim prodajalcem. To pogodbo mu je izročil prodajalec, ko sta sklenila kupoprodajno pogodbo.
V kupoprodajni pogodbi med očetom in prodajalcem je zapisano, da vse ostalo uredi moj oče, ki pa tega ni storil. In sedaj je nastal problem. Gospod, ki mu je garažo prodal, je že pred nekaj leti umrl, občina pa je pripravljena dati soglasje za vpis v zemljiško knjigo samo za tega gospoda. Vse ostalo je zanje nično, ker ne dokazuje, da je moj oče resnično kupil to garažo. Kljub pogodbi in podpisom, ki pa žal res niso overjeni. Edino, kar je oče uredil, je to, da je šel na davčno upravo in davek na zemljišče prenesel na svoje ime in ga tudi redno plačuje.
Kaj lahko storimo?
Lp;
Pozdravljeni,
položaj, ki ga opisujete, je na žalost kar pogost, saj se po prodaji velikokrat izgubi interes za dokončno ureditev razmer oziroma prenos lastninske pravice. Namreč, da kupec nepremičnine postane tudi njen lastnik, ne zadošča samo razpolaganje s kupoprodajno pogodbo in niti plačilo kupnine, temveč se mora lastnik vpisati v Zemljiško knjigo (ZK).
V vašem primeru gre za verigo neurejenega statusa nepremičnine in za vpis v ZK bi morali predložiti celotno verigo overjenih kupoprodajnih pogodb, ki že vključujejo zemljiškoknjižno dovolilo, ki je potrebno za uspešen prenos lastninske pravice iz prodajalca na kupca.
Iz vašega vprašanja ni razvidno, ali kupoprodajna pogodba, ki ni bila overjena, že vsebuje zemljiškoknjižno dovolilo oziroma ali je le to sploh bilo dano. Kadar pride do situacije, ko prodajalec podpisa na kupoprodajni pogodbi, ki vsebuje zemljiškoknjižno dovolilo, ne overi, Zakon o zemljiški knjigi kupcu omogoča, da na pristojno sodišče vloži zahtevo na priznanje podpisa. Če zemljiškoknjižno dovolilo ni vključeno v samo kupoprodajno pogodbo, je treba na sodišču zahtevati izstavitev zemljiškoknjižnega dovolila, sodišče pa izda sodbo, s katero naloži, da se izstavi zemljiškoknjižno dovolilo, glede vknjižbe, ki se predlaga.
V vašem primeru je treba urediti celotno verigo in občina pravilno ugotavlja, da lahko uredi razmerje samo med lastnikom, ki je garažo kupil od občine, in občino, ne more pa poseči v razmerje med prodajalcem in vašim očetom kot nadaljnjim kupcem.
Ker lastninska pravica ni bila pravnoformalno prenesena in ker je prodajalec že pokojni, je treba nadaljnje korake overitve oziroma prenosa lastninske pravice urediti s pravnim naslednikom vašega preminulega prodajalca, seveda pod pogojem, da občina najprej soglaša s prenosom lastninske pravice na pokojnega prodajalca. Nepremičnina tako tudi formalnopravno preide v last prodajalca oziroma njegovih dedičev.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.