21. 3. 2021 | Besedilo: T. S. P.
Oblačila, ki jih morate vedno prati ločeno
21. 3. 2021 | Besedilo: T. S. P.
Ločujete perilo ali vse perete skupaj? Kaj pa pri sušenju?
Samo eno napačno oblačilo v pralnem stroju z drugim perilom bo zadostovalo, da boste vedeli, katerih stvari ne smete več prati skupaj. Da bi se izognili neljubim dogodkom, morate pred pranjem ustrezno razvrstiti oblačila.
Tri glavne kategorije
Perilo razdelite v tri glavne kategorije: vsakodnevna oblačila (sintetična in bombažna oblačila), barve in belo perilo, ki ga operete na najvišji temperaturi. Lanene tkanine, brisače in posteljnino prav tako razporedite po barvi in nato operite ter sušite ločeno. Za občutljiva oblačila velja posebna kategorija (pranje na roke).
PREBERITE ŠE: VIRALEN NASVET: KAKO REŠITI SKRČENO OBLAČILO
Jeans, umazana in oblačila, ki puščajo vlakna posebej
Če nimate dovolj časa ali volje, da bi perilo oprali ločeno, potem se prisilite, da vsaj oblačila iz jeansa operete posebej. Zadrge na kavbojkah bodo naredile veliko škode na bolj občutljivem perilu. Oblačil, ki puščajo vlakna, ne perite skupaj s krpami iz mikrovlaken ali oblačili iz žameta. S tem se boste izognili številnim kosmom, ki bodo na oblačilih ostali po pranju.
Zelo umazana oblačila operite posebej in izberite daljši program, saj boste več umazanije odstranili zgolj z daljšim namakanjem.
Enako velja tudi pri sušenju perila
Skupaj v sušilnem stroju sušite tisto perilo, ki potrebuje približno enak čas, da se posuši. Brisače, bombažna in lanena oblačila lahko sušite skupaj in uporabite program z višjo temperaturo, medtem ko bolj občutljiva oblačila sušite pri nižji temperaturi.
Volnene, svilene in občutljive sintetične izdelke raje posušite na zraku in ne v sušilnem stroju. Uporabi slednjega se izogibajte tudi pri športnih oblačilih.