Ne glede na različna starostna obdobja naj bi bila otroška soba prostor, kjer so združeni udobje, funkcionalnost in domiselnost. Oprema naj bo preprosta, nezahtevna za vzdrževanje in igriva. Pomembno pa je tudi, da se uporabnost sobe spreminja in nadgrajuje glede na različna starostna obdobja.
Tri otroške sobe v mansardi hiše
Med načrtovanjem nove hiše za družino iz Kranja se je mansarda, v katero so umeščene tri otroške sobe, izkazala za netipično. Čeprav ima zaradi višine veliko prednosti, se je pokazalo tudi nekaj pomanjkljivosti. Zato so se starši, pripoveduje arhitektka Tina Garibović, odločili, da ureditev otroških sob prepustijo njej. Zasnovala je tri sobe, eno bo uporabljal zdaj šestletni Tjaš, drugo štiriletni Tevž, tretja, najmanjša, pa bo še počakala na svojega uporabnika, saj imajo starši željo po petčlanski družini.
Kakor pravi arhitektka, so starši želeli, da so vse tri sobe enakovredne pri uporabi pohištvenih elementov, hkrati pa, da se uporabi les domačega oreha. »Orehov les je izredno lep, a sam po sebi zelo markanten, zato smo ga uporabili le kot dodatek in popestritev svetlih pohištvenih kosov. Pri načrtovanju opreme, razen če investitor izrecno ne želi drugače, uporabljam svetle, umirjene, monotone odtenke, ki ji popestrim z naravnimi materiali in teksturami. V takih prostorih se počutimo dobro, sproščujoče in prijetno,« pravi arhitektka. Ker barve močno vplivajo na naše počutje, je po njenih besedah zelo pomembno, da niso preveč intenzivne in da jih ni preveč. »Ko gre za otroške sobe ali projektiranje prostorov za najmlajše, sem malo bolj drzna pri izbiri barve, ampak le kot dodatek, ki ga lahko dokaj hitro in brez velikih stroškov nadomestimo in prostorom vdahnemo povsem drugo zgodbo,« pojasnjuje Garibovićeva. Za dve mladinski sobi je izbrala stenske nalepke v modri in pastelno mentolovi barvi. Te, pravi, niso velik strošek, a imajo velik učinek. Z njimi lahko z minimalno potezo mladinsko sobo spremenimo v otroško, ko jih odstranimo, pa spet dobimo sobo za mladostnika. V tretji sobi, ki še čaka na novega člana družine, se je arhitektka odločila za dodatke v zeleni barvi, ki je primerna tako za deklico kot dečka.
Otroška soba naj bi bila za otroka pravljično in edinstveno kraljestvo. Kakor pravi nizozemski arhitekt Johan Van Staeyen iz biroja Van Staeyen interior arhitects, v sobah za najmlajše pogosto snuje pohištvo v obliki »hiše v hiši«, saj so to razgibani elementi, ob katerih se otroci počutijo domače in varno. Takšen pohištveni element je izvedel tudi v stari belgijski podeželski hiši z začetka prejšnjega stoletja. V kubusu iz borovega lesa, ki sega od tal do stropa, so ob dveh posteljah še shranjevalne površine, na vrhu pa igralnica. Hkrati deluje kot predelna stena, saj deli sobo, ki je namenjena dvema otrokoma, na dva dela. Vsak otrok ima posteljo na svoji strani, ob steni pa svojo pisalno mizo, ki se razprostira po vsej dolžini sobe. Zdaj, ko sta otroka še majhna, je ta površina priročna za odlaganje in igranje, pozneje bo na njej prostor za računalnika in druge delovne potrebščine. Tudi zgornje nadstropje v kubusu, ki je zdaj namenjeno za igro, bo v najstniških letih postalo imeniten kotiček za branje in posedanje. Sicer pa je v sobi za dva fanta vse oblikovano tako, da lahko z drugačno osvetlitvijo in nekaj barvnimi poudarki ustvarita drugačno vzdušje. Arhitekt je uporabil borov les in belo barvo, za poudarek pa rumene obrobe. Kljub umirjeni barvni shemi vse skupaj deluje živahno in toplo.