Če si želite tlake v videzu lesa, pa ne bi radi vzeli še enega kredita, je laminat zagotovo na vrhu lestvice alternativ. V primerjavi z lesenimi tlaki je enostavnejši za polaganje, bolj odporen proti praskam in udrtinam ter primeren predvsem za gospodinjstva z majhnimi otroki in hišnimi ljubljenčki. Skupna točka lesenih tlakov in laminata pa je večja skrb pri čiščenju, saj za razliko od keramičnih ploščic in kamna, laminat ne prenese veliko vode ali agresivnih čistil.
Če sledimo preprostim in pravim korakom, bomo tudi laminatne talne obloge lahko uporabljali dolgo časa in se čudili, kako sveže so videti tudi po nekaj letih vztrajne uporabe.
Ker laminat ne prenese čiščenja z obilo vode, se namakanju odpovejte. Izogibajte se tudi uporabi parnih čistilcev kot tudi agresivnih čistil. Najbolje se je odločiti za sprotno čiščenje, kar pomeni, da madeže odstranimo takoj, ko jih opazimo.
Da bo laminat brez madežev, je najbolje, da ga čistimo čim bolj pogosto. Vsakodnevno brisanje z robčki za prah ali krpo iz mikrovlaken je najbolj učinkovito. Oborožimo se lahko še s čistili za laminat, ki odstranijo trdovratne madeže.
Vsake dva ali tri mesece pa tlom privoščimo temeljitejše čiščenje. V tri litre vroče vode kanemo nekaj kapljic kastiljskega mila (lahko uporabimo tudi otroški šampon). Izogibajmo se uporabi čistil, ki vsebujejo olja. Krpo za pomivanje tal namočimo v mešanico in nato ožemimo, da bo samo vlažna. Če se nam zdi, da so tla premokra, jih obrišimo s suho krpo.
Alkoholni kis vsebuje kisline, ki lahko poškodujejo vrhnji sloj laminata. Pred uporabo preberite navodila za vzdrževanje tal, če jih imate kje shranjene. Sicer pa vedno pazite le, da laminata ne navlažite preveč.
Da je laminat na nekaterih delih obrabljen, bomo zelo hitro opazili. Najbolje je, da spremljamo, kje v hiši je »največ prometa« in tla preventivno zaščitimo s kakšno preprogo ali tekačem.
PREBERITE ŠE: TALNE OBLOGE: ZAŠČITA LESA NA TLEH