Marsikje za božično ali novoletno večerjo na mizo postavijo jedilni servis in pribor, ki vse leto v omari čaka na »posebno« priložnost, in iz vitrine vzamejo kristalne kozarce in morda še kristalno skledo. Stvari, skratka, ki jih je med letom »škoda« uporabljati, praznični čas pa je ravno pravšnji, da jih pokažemo tistim, ki smo jih povabili na pogostitev. Da bo ta dobila pravi praznični pridih, pa bo treba poskrbeti še za kakšno malenkost. Pri Villeroy & Bochu, na primer, prisegajo na preprosto eleganco. Na rustikalno mizo, katere površina odkriva vso lepoto in tudi »napake« lesa, so postavili le manjše prtičke, nanje pa bel servis elegantne izčiščene oblike, ki je pravo nasprotje grobi leseni površini. Za barvni kontrast in praznični pridih poskrbi preprosta dekoracija – bunke za smrečico v vijoličasti barvi in nekaj vejic zelenja, ki jih lahko odtrgamo tudi na domačem vrtu. Če v omari najdemo še okrasne sponke za prtičke v enaki barvi, je praznična miza tako rekoč popolna.
Prt lahko prekriva celo mizo, lahko pa izberemo ožji tekač, ki bo prekrival le sredino po vsej dolžini. Z belim prtom bomo imeli več manevrskega prostora pri izbiri drugih predmetov in dodatkov, ki jih bomo postavili na mizo, medtem ko barvni vzorci zahtevajo več prilagajanja. Pomembno je, da je vse, kar je na mizi, barvno usklajeno. Z rdeče-belim prtom v teh dneh skoraj ne moremo zgrešiti, so prepričani ustvarjalci spletne strani z idejami za opremljanje doma www.kuwans.com, ki so šli še korak naprej in na mizo postavili res zanimivo in sladko dekoracijo – piškote v obliki smrečice, ki jih obroblja bela sladkorna krema, rdeči bonbončki pa nadomeščajo okrasne bunkice. Pika na i so papirnati okraski nepravilnih oblik, v rdeči barvi, kakopak.
Sredina praznične mize je običajno rezervirana za aranžma. Ta naj ne bo prevelik, saj si nikakor ne želimo, da bi zmanjkalo prostora za sklede in pladnje z jedmi. Rešitev za bogato dekoracijo, ki ne bo zavzela preveč prostora, je pladenj v »nadstropjih«, saj veste, takšen, ki ga uporabljamo za sadje ali piškote, le da nanj namesto sadja in piškotov zložimo bele in rdeče bunkice. Če ga nimamo, ni prav nobene potrebe, da bi ga tik pred zdajci hiteli kupit. Kakor je lani pred novoletnimi prazniki rekla prijateljica: »Najraje imam praznične dekoracije, narejene iz stvari, ki jih najdem doma. Tako imam dober občutek, da sem naredila nekaj dobrega za naš planet, ker sem stari stvari vdahnila novo življenje, pa še prijazno je do moje denarnice.« Pobrskajmo torej po omarici v dnevni sobi ali v kleti, gotovo bomo našli čisto navadno stekleno posodico za čajno svečko. Skupaj s pecljatim kozarcem, v katerega bomo namesto vina ravno tako dali svečko, jo postavimo na manjši pladenj srebrne barve, dodamo še dve ali tri rdeče bunkice za smrečico in imamo elegantno dekoracijo v času primerni rdeče-beli barvi, svetujejo na že omenjeni spletni strani.
Na praznični mizi lahko pričaramo zimsko idilo, pri kateri prevladuje kombinacija bele in srebrne, dodamo ji lahko še kanček zlate barve. Tudi v tem primeru nam je v pomoč narava; v manjšo vazo ali pecljati kozarec damo vejico smrečja, ki smo jo popršili s srebrnim lakom, namesto aranžmaja, ki zavzame več prostora, pa po mizi razporedimo nekaj storžev, ki smo jih prav tako popršili z lakom bodisi v srebrni bodisi zlati barvi. Po potrebi jih bomo umaknili malo levo ali desno, da bomo naredili prostor hrani, ne da bi mizi odvzeli praznični pridih.
Pogrinjki naj bodo usklajeni z dekoracijo mize. Pri tem se je priporočljivo držati preprostega pravila: k bogatemu okrasju se najbolje podajo preprosti krožniki in gladki kozarci. Ker bomo za mizo zbrani domači, ni nujno, da upoštevamo vsa »protokolarna« pravila, ki veljajo za pripravo pogrinjkov. Teh, po pravici povedano, ni malo. Klasična postavitev jedilnega pribora za predjed, glavno jed in desert, pri čemer ima vsak kos točno določeno mesto, tako imenovani slepi krožnik ali podkrožnik, na katerega položimo druge krožnike, s katerih bomo jedli, pa trije ali celo štirje kozarci za vsakega gosta … Vse našteto je za družinsko praznovanje odveč. Pomembno je, da vsakemu gostu zagotovimo dovolj prostora za mizo, kar pomeni, da naj si pogrinjki sledijo v razdalji 60 do 80 centimetrov. Od tod naprej dajmo prednost svoji domišljiji in ustvarjalni žilici.