Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Presenečeni boste, a teh oblačil nikoli ne smete sušiti pri visokih temperaturah

Če uporabljate sušilni stroj, je branje spodnjih vrstic skoraj nujno.
Foto: Pixel-Shot/Shutterstock
Foto: Pixel-Shot/Shutterstock
20. 2. 2022 | 09:25
22. 10. 2024 | 16:26
2:38

Pranju perila vedno sledi sušenje, od vas pa je odvisno, ali boste mokra oblačila obesili in sušili na zraku ali boste izbrali sušilni stroj. Prednost slednjega je hitrejše sušenje pri visokih temperaturah, ki prihrani kar nekaj časa, sploh v hladnejših mesecih, ko se perilo ne more sušiti na soncu. A visoke temperature niso primerne za vsa oblačila.

Gotovo veste, da je vsako oblačilo zaznamovano z drobnim šopom všitih listkov, ki razkrivajo materiale, iz katerih so oblačila narejena ter njihovo poreklo. Prav tako pa so opremljena tudi z navodili za vzdrževanje. Če si jih podrobno ogledate, boste našli kar nekaj simbolov in če vas zanima sušenje, bodite pozorni na znak kroga v kvadratu, ki je prečrtan. To namreč pomeni, da oblačilo ne sodi v sušilec.

Kljub opozorilnim znakom pa boste presenečeni, da za nekatera oblačila in drugo perilo, za katerega bi bili prepričani, da ga lahko sušimo pri visokih temperaturah, to ne drži. Spodaj naštevamo, katera. 

Oblačila za šport

Ker se v njih navadno znojimo, se nam zdi higiensko, da jih peremo in sušimo na visokih temperaturah. A oblačila za šport so navadno proizvedena iz elastičnih materialov, ki jih visoke temperature poškodujejo. Pogosto pranje in sušenje v takšnih pogojih jih bo skrčilo in celo natrgalo. Kmalu bodo videti, kot da so preperela, česar pa si seveda ne želimo, kajne?

Rjuhe

Tudi za rjuhe bi na prvi pogled rekli, da jih je higiensko sušiti na zelo vročem zraku. A tako velika površina blaga se bo pričela z vsakim ciklom sušenja krčiti in po nekaj teh rjuhe ne boste več mogli natakniti na posteljo. Če je le mogoče, jo tako raje posušite na zraku.

Karkoli iz poliestra

Poliester je zelo pogost material za izdelovanje oblačil, ker je umetnega porekla, njegova vlakna ne absorbirajo vlage (za razliko od volne, lana, bombaža in podobnih materialov). Takšna oblačila bodo tako izjemno hitro suha in če jih boste sušili na predolgem ciklu, se bodo vlakna na vročini poškodovala. 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine