Presenečeni boste, a teh oblačil nikoli ne smete sušiti pri visokih temperaturah

Če uporabljate sušilni stroj, je branje spodnjih vrstic skoraj nujno.

Pranju perila vedno sledi sušenje, od vas pa je odvisno, ali boste mokra oblačila obesili in sušili na zraku ali boste izbrali sušilni stroj. Prednost slednjega je hitrejše sušenje pri visokih temperaturah, ki prihrani kar nekaj časa, sploh v hladnejših mesecih, ko se perilo ne more sušiti na soncu. A visoke temperature niso primerne za vsa oblačila.

Gotovo veste, da je vsako oblačilo zaznamovano z drobnim šopom všitih listkov, ki razkrivajo materiale, iz katerih so oblačila narejena ter njihovo poreklo. Prav tako pa so opremljena tudi z navodili za vzdrževanje. Če si jih podrobno ogledate, boste našli kar nekaj simbolov in če vas zanima sušenje, bodite pozorni na znak kroga v kvadratu, ki je prečrtan. To namreč pomeni, da oblačilo ne sodi v sušilec.

Kljub opozorilnim znakom pa boste presenečeni, da za nekatera oblačila in drugo perilo, za katerega bi bili prepričani, da ga lahko sušimo pri visokih temperaturah, to ne drži. Spodaj naštevamo, katera. 

Oblačila za šport

Ker se v njih navadno znojimo, se nam zdi higiensko, da jih peremo in sušimo na visokih temperaturah. A oblačila za šport so navadno proizvedena iz elastičnih materialov, ki jih visoke temperature poškodujejo. Pogosto pranje in sušenje v takšnih pogojih jih bo skrčilo in celo natrgalo. Kmalu bodo videti, kot da so preperela, česar pa si seveda ne želimo, kajne?

Rjuhe

Tudi za rjuhe bi na prvi pogled rekli, da jih je higiensko sušiti na zelo vročem zraku. A tako velika površina blaga se bo pričela z vsakim ciklom sušenja krčiti in po nekaj teh rjuhe ne boste več mogli natakniti na posteljo. Če je le mogoče, jo tako raje posušite na zraku.

Karkoli iz poliestra

Poliester je zelo pogost material za izdelovanje oblačil, ker je umetnega porekla, njegova vlakna ne absorbirajo vlage (za razliko od volne, lana, bombaža in podobnih materialov). Takšna oblačila bodo tako izjemno hitro suha in če jih boste sušili na predolgem ciklu, se bodo vlakna na vročini poškodovala. 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE