Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Rekonstrukcija tal v kleti

Tomaž Škerlep
18. 9. 2017 | 13:21
15. 11. 2024 | 14:33
3:35
preko spletne strani

V 40 let stari stanovanjski hiši (v kleti) želim na betonsko ploščo narediti končni tlak. Težava je, da svetla višina znaša 200 cm, na stropu potekajo inštalacije (elektrika), tako da prostora ni veliko, še posebej zato, ker sem visok 190 cm.

Želeli bi narediti tudi hidroizolacijo zaradi vlage in v primeru dviga podtalnice (do zdaj je dvakrat poplavilo klet) ter finalni tlak (kvarc ali kaj podobnega). Razmišljamo, da skupna višina ne sme presegati 5 do 6 cm. Ne želimo keramičnih ploščic, temveč talk, ki se ga bo preprosto čistilo in se ne bo luščil.

Za vaš odgovor se v naprej zahvaljujem!


Vasja

Pri različici s klasično hidroizolacijo iz polimer-bitumenskih varilnih trakov bi moral biti betonski tlak s kvarčnim posipom (npr. TAL M KVARC) debel najmanj 6 cm, kar pomeni, da bi bila skupna višina večja, kot jo  želite. Hidroizolacija iz plastomer-bitumenskih varilnih trakov debeline 5 mm (npr. IZOTEKT P5 PLUS) bi morala biti najmanj enoslojna in polno (100%) varjena oz. še bolje z vročo bitumensko smolo lepljena na obstoječo betonsko ploščo. To bi morali pred tem zbrusiti in premazati s hladnim bitumenskim prednamazom. Med hidroizolacijo, ki bi jo morali priključiti navzgor po stenah do nivoja gotovega tlaka, in tlakom bi morali vgraditi še ločilni sloj iz polietilenske folije. Betonski tlak z agregatom zrnavosti od 0 do 8 mm bi moral biti v sredini armiran s klasično armaturo.


Druga, bistveno bolj preprosta in cenejša različica je, da se obstoječi beton preplasti s tankoslojnim industrijskim tlakom, izdelanim na osnovi kamenega agregata, cementa, vode in specialne polimerne disperzije (npr. KOMPAKTORIT PRO). Tak tlak, ki je običajno debel približno 25 mm (od min. 10 do maks. 100 mm), je vodoodporen in preprečuje dvig kapilarne vlage iz tal. Tlak je v osnovi siv, lahko pa je tudi obarvan, pri čemer je treba upoštevati, da so lastnosti obarvanega tlaka nekoliko slabše.


Najbolj zanesljiva in preprosta, za izvedbo in tudi za vzdrževanje, je verjetno še vedno različica s talno oblogo iz keramičnih ploščic. Prek obstoječega betona je treba najprej vgraditi t.i. alternativno hidroizolacijo iz dvokomponentne tesnilne masa na bazi cementa (npr. sistem MAPELASTIC, HIDROSTOP ELASTIK oz. ELASTPLAST), nato pa prek nje nalepiti še talno oblogo iz keramičnih ploščic. Hidroizolacija bi morala biti armirana s plastificirano stekleno mrežico. Ta različica je tudi najtanjša, saj je hidroizolacija debela 3 mm, talna obloga z lepilom vred pa 12 mm.


Tako kot pri prvi je tudi pri drugih dveh možnostih bistveno, da se  pred vgradnjo tlaka oziroma hidroizolacije obstoječa podlaga ustrezno pripravi.


Velja opozoriti, da takšna hidroizolacija (oziroma vodotesen tlak) ne more zaščititi objekta pred vdorom podtalnice. Za to bi namreč morala hidroizolacija ležati zvezno pod armiranobetonsko ploščo in nikjer ne bi smela biti (npr. pod stenami) prekinjena.  Da bi bila škoda čim manjša, predlagamo, da se vsaj v enem ali dveh prostorih naredi poglobljen jašek, iz katerega se bo voda lahko prečrpavala.   



VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine