Sneg s strehe moramo pravočasno očistiti

10. 1. 2021 | Besedilo: T. S. P.

sneg, streha, teža, zavarovanje, poškodbe

Vas skrbi debelina snežene odeje na strehi? Morda je čas, da jo odstranite.

Letošnja zima je Zgornjo Gorenjsko obdarila z debelo snežno odejo. Čeprav je bela pokrajina videti čarobno, se lastniki hiš srečujejo s številnimi skrbmi. Kam odmetavati sneg, kako preprečiti poledico na dovoznih poteh in pred hišo ter ali moramo s strehe odstraniti sneg?

Teža snega

Teža snega je lahko zelo velika. Novozapadli sneg dosega gostoto od 10 do 60 kg/m3, vlažen od 60 do 150 kg/m3. Gostota rahlo stisnjenega snega zaradi vetra doseže od 60 do 100 kg/m3, močno stisnjenega snega pa od 100 do 300 kg/m3. Še večjo gostoto v kilogramih na kubični meter dosega stara snežna podlaga – od 200 do 800 kg/m3. Najtežji pa je led. Ker se sneg počasi topi čez dan, ponoči pa zmrzuje, se spreminja v led in obtežba strehe se veča.

Nosilnost strehe

Kakšno nosilnost mora imeti streha, je izračunano ob načrtovanju stavbe. Običajno je teža same konstrukcije okoli 20 kilogramov na kvadratni meter, temu pa je potrebno dodati še težo kritine (betonska in opečnata je težja, kovinska pa lažja). Kakšno obtežbo bo prenesla streha, je odvisno tudi od njenega naklona. Najbolj obremenjene bodo strehe z majhnim naklonom (ali ravne), zato naj bi se jih v krajih, kjer je snežna odeja najdebelejša, izogibali.

Led ima večjo težo kot sneg. Poleg tega lahko poškoduje žlebove, mimoidoče in drugo lastnino. Foto: northlight/Shutterstock

Odstranjevanje snega

Krovci pojasnjujejo, da s strehe snega ni potrebno odstranjevati, saj so konsktrukcije močnejše kot nekoč. Včasih so, ko je bilo več kot meter snega, tega s streh odstranjevali tako, da so ga z vrvjo spodrezali in sprožili manjši plaz. 

Če se nam zdi, da je vseeno bolje, da odstranimo sneg s strehe, se moramo tega lotiti zelo previdno. Za nasvet ali pomoč lahko povprašamo tudi gasilce. Pomagamo si lahko tudi z grabljami in lopato, vendar pa so ročaji večinoma prekratki in z njimi težko dosežemo streho. Če nam vseeno uspe, da povzročimo manjši plaz, moramo paziti, da se ne poškodujemo ali povzročimo škodo na mimoidočih, avtomobilih, sadnem drevju ipd. Pomagamo si lahko z aluminijasto palico, na katero smo namestili pravokotnik. Na spodnjo stran pravokotnika lahko pritrdimo folijo, zaradi katere bo palica zdrsela po snegu.

Danes se s čiščenjem snega ukvarjajo strokovnjaki, ki so za različne razmere ustrezno opremljeni.

Čiščenje žlebov

Druga težava, ki se pojavi pozimi, so zamrznjeni žlebovi, s katerih visijo ledene sveče. Vzrok za nastanek ledu na strehah je največkrat neenakomerna ogretost različnih materialov. Da bi preprečili segrevanje strehe, jo moramo dobro izolirati, žlebovi pa morajo biti speljani tako, da lahko voda lepo odteka. Težave z zmrzovanjem vode v žlebovih lahko rešujemo z dodatnim ogrevanjem streh, žlebov in odtočnih cevi. 

Pozimi se izogibajte plezanju po lestvi in čiščenju žlebov, temveč odstranite zgolj tiste ledene sveče in led, kjer ne boste ogrožali sebe, drugih in lastnine. Če tega ne morete storiti, pa vseeno obstaja nevarnost padanja snega ali ledenih sveč, na to opozorite mimoidoče.

Namen snegolovov
Snegolovi zadržijo sneg na strehi in preprečijo njegov zdrs. V bolj strnjenih naseljih je namreč nevarno, da bi sneg nekontrolirano padal s streh. Snegolovi so primerni predvsem za strešne kritine brez posipa. Na njih se sneg zadrži tudi brez snegolovov.

Zavarovanje strehe

V svoji zavarovalni polici lahko preberete, kako imate urejeno zavarovanje v primeru poškodbe strehe zaradi teže snega (tudi drseča sneg in led lahko poškodujeta kritino ali žlebove). Pri tem ne pozabite pregledati, ali imate v zavarovanje vključeno tudi možnost, da sneg in led, ki bi zdrsela z vaše hiše, poškodovala kakšnega mimoidočega ali avtomobil.

Dobro preberite, kaj vse vsebujejo paketi zavarovanj, ki jih ponujajo zavarovalnice, in jih po potrebi razširite. Toda pozor: zavarovalnice večinoma krijejo zgolj škodo, če je sneg težji od 100 kg na kvadratni meter in če je škoda nastala v manj kot 24 urah, odkar je prenehalo snežiti. To pomeni, da zavarovanje ne krije škode zaradi teže snega, če je ta že več dni ležal na strehi, ne da bi ga očistili.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE