Za opremo sodobnih spalnic sta značilna udobje in nabor umirjenih barv. Središče tega prostora je še vedno velika in mehko oblazinjena postelja, ki ji tudi oblikovalci namenjajo veliko pozornosti. Prav posteljni okvir jim je vedno privlačen izziv in tako je doslej nastalo veliko zanimivih rešitev, ki lahko dajo spalnici poseben pečat. Med trendovskimi so oblazinjene postelje z vzglavjem (oblazinjenje je iz blaga, pravega ali umetnega usnja ter semiša), lesene iz masivnega lesa ali furnirane in takšne, pri katerih je okvir skrit in se zdijo, kot bi lebdele v zraku. Modni so unikatni detajli, na primer poseben način prešitja, vidni šivani robovi, nenavadna oblika ali material nog postelje, neobičajen material, kot so prepleteni trakovi usnja.
Za kakovosten spanec je najpomembnejše ležišče, h kateremu se bomo vrnili v nadaljevanju, k prijetnemu počutju v spalnici pa pripomore tudi posteljnina, s katero popestrimo prostor in poudarimo slog opreme. Za ljubitelje umirjenih odtenkov so oblikovalci pripravili komplete v pastelnih barvah z nežnim potiskom ali brez njega. Med vzorci prevladujejo črte, pike, etno motivi, veliko je tudi cvetličnih, od drobnih in komaj opaznih do orjaških cvetov. Prav tako se še vedno pojavljajo živalski motivi, zlasti prikupni ptički ali kakšne druge prijazne živali. Tudi tu je nabor barv lahko umirjen ali izrazitejši z vpadljivejšimi odtenki. Letos so na posteljnih tkaninah poleg tega priljubljeni vodni motivi, pri katerih se barve prelivajo. Ti vzorci so videti, kot bi jih sprala voda, zato delujejo nežno in prijetno.
Ob posteljo navadno postavimo še nočno omarico, ki je pri oblikovalcih prav tako priljubljen kos pohištva. Lahko je precej neobičajne oblike ali pa jo nadomešča kakšna druga odlagalna površina, naj bo polička, kubus, pritrjen na steno ob vzglavju, lahko pa preprosto zanimivo oblikovan stol, tabure, manjša klubska mizica ali kakšen drug večnamenski kos, uporaben za odlaganje ob postelji. Prav tako ne drži več pravilo dveh enakih omaric na vsaki strani postelje, lahko sta iz čisto različnih slogov. K prijetnemu počutju v sodobni spalnici pripomore tudi druga oprema, na primer lepotilna mizica, stoječa in namizna svetilka. Prav z osvetlitvijo lahko ustvarjamo različne ambiente. Znova so moderne zavese, ki spuščene do tal prekrivajo celotno okno ali ga le obrobljajo ob straneh. Od tega je odvisna tudi tkanina, iz katere so narejene, lahko je bolj prosojna ali zatemnilna. Zavese in morda še kakšna manjša mehka preproga ob postelji bodo povezale celotno podobo spalnice.
Pravo ležišče za dober spanec
Seveda za kakovosten spanec nista dovolj le lepa barva sten in posteljnina, zlasti je pomembno ležišče, ki bo ustrezalo našemu telesu. To pomeni, da je pri obračanju pritisk enakomerno porazdeljen po telesu, ležišče pa nas pravilno podpre ter razbremeni telo in hrbtenico. Dejstvo je, da vsakemu človeku ne ustreza vsako ležišče. Na to vplivajo telesna teža in konstitucija, različne težave in spalne navade. Ob kakovosti uporabljenih umetnih ali naravnih materialov je treba biti pozoren tudi na izvor ležišča oziroma sledljivost, kje je bilo izdelano in kako. Na voljo imamo lateks, hladno pihane pene, različne vrste vzmeti ter njihove kombinacije z drugimi materiali, kot so kokosova vlakna.
Lateks pridobivajo iz izcedka mlečne tekočine nekaterih dreves kavčukovcev. Ima odprte in med seboj povezane mehurčke, ki omogočajo pretok zraka. Obstaja več vrst ležišč iz lateksa, ki se razlikujejo po vsebnosti kavčuka. Ležišče, ki je izdelano iz lateksa s stoodstotno vsebnostjo kavčuka, je popolnoma naravno. V drugih primerih ima dodane umetne primesi, ta ležišča so zato bolj toga in primerna za ljudi, ki raje ležijo na tršem. Ležišče iz lateksa je prepredeno s številnimi zračnimi kanali, ki omogočajo zračenje, zato je pomembna tudi podloga, ki mora biti sestavljena iz letev. Lateks je lahko tudi v kombinaciji z vzmetmi, na primer z žepkastimi, ali s peno.
Ležišče, sestavljeno iz žepkastih vzmeti, ima vsako vzmet všito v tekstilno vrečko. Te so med seboj šivane, lepljene ali spete s sponkami. Vzmeti se razlikujejo tudi po trdoti. Na zgornji in spodnji strani vzmetnice si sledijo plasti žime, sisala (to je ena izmed možnosti), lateksiranega kokosa in lateksa. Takšno ležišče je zračno in se prilagaja telesu. Kokos je namreč dober prevodnik vlage.
Vzmetnica je lahko narejena tudi iz šlarafijskih vzmeti, ki so med seboj povezane oziroma pletene iz žice različne debeline. Jedro je zaradi tanke žice in velikega števila vzmeti prožno. Premer vzmeti je običajno pet centimetrov.
Na trgu pa najdemo tudi vzmeti bonell, ki so narejene iz debelejše žice in imajo večji premer (deset centimetrov ali več), zato jih je v jedru bistveno manj. Takšno ležišče je bolj togo in se slabše prilagaja obliki telesa. Jedra bonell so cenovno najdostopnejša.
Še ena možnost pri izbiri so kroglična ležišča, ki so izdelana iz lateksovega ovoja, v katerem so v štirih prekatih lesene bukove kroglice. Količino kroglic vsak uporabnik prilagaja svojemu telesu, saj jih je mogoče odvzeti ali dodati. Kroglice so v posebni vrečki, obdane z osnovno prevleko, tej pa je dodana še dodatna prevleka, ki jo kupec izbere sam. Na voljo je na primer s volnenim ali bombažnim polnilom.
V zadnjih letih se je pri ležiščih uveljavila uporaba spominske pene. Spominska pena telo med spanjem objame in daje občutek mehkobe, hkrati pa jo s telesom ogrejemo, zato se lahko komu zdi prevroča za spanje. Najpogostejša je kombinacija jedra iz pene in dodane plasti spominske pene.
Življenjska doba ležišča je odvisna od različnih dejavnikov, kot so pravilna izbira ob nakupu, cenovni razred, prava posteljna podloga, vzdrževanje in podobno. V tem času je treba ležišče redno vzdrževati, navodila za to določi proizvajalec. Poskrbeti moramo, da je ležišče ne glede na sestavo dobro zračeno, to pomeni, da ima primerno letveno podlago, ki omogoča kroženje zraka, in ni izpostavljeno neposredno sončnim žarkom. Dobrodošlo je občasno sesanje s sesalnikom za prah, da se odstranijo prašni delci, ki se nabirajo na površini in v notranjosti. Ležišča, ki imajo snemljivo prevleko ali nadvložek, je priporočljivo vsaj enkrat v njihovi življenjski dobi osvežiti s pranjem ali kemičnim čiščenjem. Običajno je priloženo navodilo, ali se lahko perejo v pralnem stroju ali je primerno le kemično čiščenje.
Kdaj zamenjati ležišče? Takrat, ko ne daje več potrebne opore telesu, ko se pojavi neprijeten vonj, ki ga ne moremo odstraniti, ali opazimo preperelost tekstilnih materialov. Pred tem moramo preveriti, ali je posteljno dno še vedno ravno oziroma ali prožne letve še zagotavljajo primerno podporo hrbtenici. To ugotovimo s preprostim testom: ležemo najprej na posteljno dno in ločeno na tleh še na ležišče. Če se eno ali drugo pod našo težo preveč usloči, bo treba kupiti novo.
Spanje na vodni postelji
Vodne postelje se med seboj razlikujejo po izvoru, kakovosti sestavnih delov (prevleke, penastega okvirja, vodnega jedra, varnostne folije, grelnika) in izdelave, stopnji dušenja, debelini materiala in polnilu prevleke. Pred nakupom je dobro preveriti, kdo je proizvajalec, ali kupcem omogoča servis in uveljavljanje garancije, vodna postelja namreč potrebuje vzdrževanje. Enkrat na leto je treba v vodno jedro dodati sredstvo za vzdrževanje, s katerim se podaljšuje tudi življenjska doba postelje. To sredstvo hkrati zavira razvoj mikroorganizmov.
In kaj potrebujemo, da lahko v domačo spalnico postavimo vodno posteljo? Vodna postelja potrebuje posteljno ogrodje, ki je prilagojeno njeni teži. Spodnji del ogrodja (podstavek) mora imeti znotraj nosilne križe, ki zagotavljajo, da je teža enakomerno razporejena po vsej površini. Ležišče lahko kupimo z nosilnim podstavkom ali pa ga vgradimo v obstoječ posteljni okvir. V tem primeru se vanj vstavijo prej omenjeni nosilni križi. Vodno posteljo sestavljajo penasti okvir, varnostni bazen, vodno jedro, grelnik in prevleke. Pri prevleki je pomembno, da je izdelana kakovostno in iz ustreznega poliestrskega polnila, ki omogoča hitro sušenje ter kroženje zraka v notranjosti. Ponoči se potimo, zato je pomembno, da prevleka omogoča sprotno odvajanje vlage.
Vode v jedru ni treba menjati, le občasno oz. po potrebi jo moramo doliti. S tem ohranjamo optimalno podporo in pravilno lego telesa. Prevleko ležišča z vodnim jedrom lahko snamemo in operemo, vodna jedra pa pobrišemo, s čimer odstranimo odmrle celice, znoj in pršice, ki se sčasoma naberejo v ležišču. Življenjska doba vodne postelje je odvisna od kakovosti, kakovostnejši so sestavni deli, dlje časa bo uporabna. Pomembno je, da skrbimo za redno vzdrževanje. Posamezne dele, ki se obrabijo, pa je mogoče popraviti ali zamenjati. Če začne z leti vodno jedro puščati, se to lahko sanira in je vodna postelja še naprej uporabna. Enako velja za druge sestavne dele. Serviser jih preprosto zamenja in prav to storitev mora zagotoviti prodajalec.