Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Ali lahko na služnostni poti postavim ograjo
Pozdravljeni,
na Krasu imamo hišo, mimo katere gre pot, ki je hkrati tudi edini dostop do sosednje hiše, ki se drži naše. To je služnostna pot, ki je vrisana tudi v zemljiško knjigo.
To sosednjo hišo so pred kratkim kupili novi sosedje, saj jo je dosedanji lastnik, ki v njej ni stanoval, prodajal dolgo časa. Pot poteka z glavne ceste, zato bi mi radi postavili ograjo. Zavedamo se, da imajo novi sosedje vso pravico do uporabe te služnostne poti, zato bi jim dali tudi ključ od ograje, da jim je dostop do hiše zagotovljen, kadar želijo, saj si želimo imeti dobre odnose. Zanima me, ali moramo za postavitev ograje dobiti njihovo dovoljenje? Služnostna pot je na naši lastnini, torej tudi naša last.
Zanima pa me še, ali drži, da morajo oni dobiti naše dovoljenje za obnovo hiše, npr. popravilo strehe, ki se dotika naše?
Hvala za odgovor.
- Tanja
Pot lahko izboljšate, če ne posegate v pravico služnostnih upravičencev
Pozdravljeni,
Glede na vaše pisanje predvidevam, da gre za stvarno služnost, ki je tudi vpisana v Zemljiško knjigo. Stvarna služnost je služnost, vezana na nepremičnino, in so služnostni upravičenci vsakokratni lastniki nepremičnine.
Stvarno služnost pridobitve služnostne poti se lahko ustanovi na tri načine, in sicer s sklenitvijo pogodbe, ki se overi pri notarju in vpiše v Zemljiško knjigo, na podlagi sodnih in upravnih odločb, predvsem v primeru, ko svoje nepremičnine brez služnosti ne moremo uporabljati, npr.: nujna pot ali na podlagi priposestvovanja. Služnost je treba vpisati v Zemljiško knjigo, in sicer na podlagi enega izmed treh načinov. Kako je bila ustanovljena, je zelo pomembno, saj, če je bila ustanovljena na podlagi pogodbe, je treba preveriti, kaj je v pogodbi dejansko zapisano, običajno je določeno, kako se pot uporablja, kdo je upravičenec, kdo jo vzdržuje in podobno. Glede na to, da je pot še vedno na vaši nepremičnini, seveda lahko pot izboljšujete ter omejujete uporabo drugim, ki niso služnostni upravičenci, vendar morate pri tem paziti, da ne posegate v pravico služnostnih upravičencev. Če s postavitvijo ograje ne omejujete izvrševanja njihove pravice, torej služnostni upravičenci prejmejo ključe, za njeno postavitev ne vidim ovir, razen če je v pogodbi drugače zapisano ali če kako drugače izhaja iz Zemljiške knjige. Običajno je služnost poti v Zemljiški knjigi opisana kot »hodi oziroma vozi«, kar pomeni, da pot lahko uporabljajo vsi, ki imajo kakršnokoli pravico do uporabe gospodujoče nepremičnine, v katero korist je služnost vpisana.
Predlagam, da najprej preverite stanje v Zemljiški knjigi in se z novimi lastniki pogovorite pred samo izvedbo postavitve ograje, da slučajno ne bi kasneje prišlo do kakšnih težav oziroma zahtevkov sosedov, da posegate v njihovo pravico uporabe služnostne poti. Morda pa bodo tudi oni prispevali za postavitev ograje, saj je navsezadnje zavarovanje lastnine tudi v njihovem interesu.
Kar se pa tiče obnove njihove strehe, pa imam premalo podatkov, vendar na splošno lahko rečem, da če se njihova streha neposredno dotika vaše nepremičnine in če del ni možno izvesti brez posega v vašo lastnino, zagotovo potrebujejo vaše soglasje.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.