13. 12. 2023
13. 12. 2023
Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Ali sem po 36 letih upravičen do služnosti
Pozdravljeni,
prosim za nasvet.
Leta 1987 mi je soseda ustno dovolila postavitev manjše garaže, katere streha sega pol metra na njeno zemljo. Sedaj pa želi, da se stvar uredi po pravni poti in se vpiše v zemljiško knjigo. Do sedaj tega ni omenjala in tudi nisva v sporu.
Zanima me, ali sem upravičen do služnostne poti, ker je od takrat preteklo že 36 let.
Hvala.
- Dušan
Pozdravljeni,
bom odgovorila na vaše vprašanje glede služnostne poti, ki jo uporabljate že 36 let.
Stvarno služnost pridobitve služnostne poti se lahko ustanovi na tri načine, in sicer s sklenitvijo pogodbe, ki se overi pri notarju in vpiše v Zemljiško knjigo, na podlagi sodnih in upravnih odločb, predvsem v primeru, ko svoje nepremičnine brez služnosti ne moremo uporabljati, npr: nujna pot ali na podlagi priposestvovanja.
Stvarna služnost lahko na podlagi priposestvovanja nastane na dva načina. Poznamo t.i. pravo priposestvovanje, pri katerem stvarna služnost nastane s priposestvovanjem, če je lastnik gospodujoče stvari dejansko izvrševal služnost v dobri veri vsaj 10 let, kar pomeni, da je mislil, da dejansko ima to pravico ter t.i. nepravo priposestvovanje, pri čemer lastnik gospodujoče stvari dejansko izvršuje služnost 20 let, lastnik služeče stvari pa temu ni nikoli nasprotoval. Glede na to, da navajate, da služnost izvršujete že 36 let, s čimer je seznanjena tudi vaša soseda, lastnica služeče stvari, lahko smatramo, da je služnost ustanovljena, saj so izpolnjeni vsi pogoji, skladno z zakonom.
Torej tisti, ki je služnost priposestvoval, lahko zahteva od lastnika služeče nepremičnine, da mu izda overjeno zemljiškoknjižno dovolilo za vpis priposestvovane služnosti v zemljiško knjigo. Če lastnik služeče nepremičnine zemljiškoknjižnega dovolila noče izdati, potem ga lahko imetnik služnosti toži in s tožbo zahteva ugotovitev priposestvovane služnosti. Če sodišče tožbi ugodi, se lahko na podlagi sodbe vpiše služnost v zemljiško knjigo.
Pomembno pri tem je, da je služnost mogoče priposestvovati le v obsegu in na način, kot se je izvrševala celo priposestvovalno dobo.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.