Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Svetovalnica: Dedovanje po sinu - kako preprečiti, da bi snaha dedovala družinsko hišo

Bralko zanima, kako naj v darilni pogodbi napiše, da v primeru smrti sina pred snaho, rodbinska hiša ne bi prešla na njene dediče.
Foto: BearFotos/Shutterstock
Foto: BearFotos/Shutterstock
Tanja Bohl
31. 1. 2024 | 07:41
22. 10. 2024 | 21:05
4:21

Spoštovani,

poročenemu sinu srednjih let in brez otrok nameravam z darilno pogodbo podariti pol dvodružinske hiše. V drugi polovici nameravam prebivati jaz.

Imam še drugega otroka, ki pa ima potomce. Zanima me, kako naj v darilni pogodbi napišem, da v primeru smrti sina pred snaho, naša rodbinska hiša ne bi prešla na njene dediče? Torej želela bi, da v primeru smrti mojega sina, za njim dedujejo polovico hiše njegovi nečaki ali brat.

Hvala za odgovor in še naprej uspešno delo!


Ena

Pozdravljeni,

hvala za vaše vprašanje.

Načeloma v stvarnem pravu velja prepoved pogojnih prenosov. Četudi torej se odločite, da boste sinu nepremičnino oz. njen del podarili, tega ne morete vezati na pogoj v smislu, kdo bo po njegovi smrti imel možnost dedovanja te nepremičnine oz. njenega dela.

Edini zakoniti način, na katerega bi lahko dosegli, da sinova partnerka ne bi dedovala podarjenega dela hiše, je v njeni odpovedi še neuvedenemu dedovanju po vašem sinu, njenem (verjetno zunajzakonskem) partnerju. Po sinu v primeru njegove smrti pred njo torej njegova partnerka ne bi dedovala. Vendar pa v zvezi s tem načinom opozarjam, da ni mogoča delna odpoved neuvedenemu dedovanju ali odpoved le glede določenega premoženja, ki bi predstavljalo del zapuščine – v konkretnem primeru le dela stanovanjske hiše. Navedeno pomeni, da bi se morala odpovedati dedovanju v celoti, kar pa verjetno ni vaš namen in tudi ne cilj.

Tudi sicer zaradi navedb v vašem vprašanju, da se želite izogniti temu, da bi hiša prešla na njene dediče, pojasnjujem, da bi po vašem sinu, če pred smrtjo ne bi napravil oporoke in če pred smrtjo ne bi imel potomcev, na podlagi zakonitega dedovanja dedovali sinovi starši (torej vi) in njegova partnerka – eno polovico zapuščine starši po enakih delih, drugo polovico partnerka.

PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: ENEGA OD OTROK BI IZKLJUČIL IZ DEDOVANJA NEPREMIČNINE - KAKO TO STORIM

Načeloma bi lahko sinu podarili del hiše, hkrati pa bi sin z bratom sklenil darilno pogodbo, ki se mora izpolniti po darovalčevi smrti, za katero pa se zahteva stroga obličnost in je veljavna le, če je sklenjena v obliki notarskega zapisa in če je listina o sklenjeni pogodbi izročena obdarjencu. Ne razpolagamo sicer z vsemi relevantnimi podatki in okoliščinami, vendar menimo, da bi jo težko vezali na pogoj, da sin ob smrti nima otrok in da umre pred svojo partnerko.

Če nameravate vaše darilo sinu v obliki dela nepremičnine pogojevati s pogoji, ki bi jih določili za primer njegove smrti, vam darilno pogodbo odsvetujemo oz. vam zgolj na podlagi podatkov, ki jih navajate, ne moremo priporočiti njene sklenitve, saj odpira več možnosti za nesoglasja v primeru dedovanja (po vas ali po sinu, če ta umre pred partnerko). Tudi partnerka kot nujni dedič bi namreč v primeru smrti vašega sina lahko uveljavljala nujni delež in če bi bil ta prikrajšan, zahtevala tudi vrnitev daril, s katerimi je bil prikrajšan nujni delež.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine