Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Svetovalnica: Nečaku bi zapustila hišo, a ne želim, da bi jo moral ob ločitvi deliti s svojo ženo

Pravnica odgovarja na vprašanje bralke, ki bi nečaku rada zapustila svojo hišo, a ne želi, da bi ta v primeru ločitve hišo moral deliti s svojo ženo.
Foto: Varavin88/Shutterstock
Foto: Varavin88/Shutterstock
Urša Zupan
15. 8. 2023 | 10:04
22. 10. 2024 | 20:02
4:32

Lepo pozdravljeni,

prosim za nasvet.

Stanovanjsko hišo, ki je izključno v moji lasti, v kateri z mojo privolitvijo živi tudi moj nečak z družino (ženo in dvema mladoletnima sinovoma), želim z oporoko, po svoji smrti, zapustiti temu nečaku.

Zanima me, ali gre potem hiša, ki jo bo dedoval, v skupno premoženje nečaka in njegove žene oziroma, kako napisati v oporoki, da ne bi nečak v primeru ločitve ostal brez hiše ali jo moral deliti s svojo ženo.

Hala za nasvet in lep pozdrav.


Karmen

Pozdravljeni,

odgovor na vaše vprašanje je povezan z odgovorom na vprašanje, kako imata vaš nečak in njegova žena urejena medsebojna razmerja.

Pred štirimi leti je prišlo do spremembe Družinskega zakonika, in sicer imata zakonca od spremembe naprej možnost, da se sama dogovorita, kako se bo delilo njuno premoženje ob morebitni ločitvi. Torej poleg zakonitega načina obstaja tudi pogodbeni, kjer zakonca s pogodbo o ureditvi premoženjskopravnih razmerij določita, kako se bo delilo njuno premoženje. Takšno pogodbo je možno skleniti pred sklenitvijo zakonske zveze ali pa v času trajanja zakonske zveze.

Če takšna pogodba ne obstaja oziroma jo zakonca nista sklenila, pa govorimo o zakonitem premoženjskem režimu, ki razlikuje skupno premoženje zakoncev in posebno premoženje zakoncev.

Kako je z delitvijo premoženja v primeru, ko je premoženje (hiša) pridobljeno na podlagi pogodbe o preživljanju

Pogodba o preživljanju je posebna oblika pogodbe, ki pa je odplačna, ampak je vezana na točno določeno osebo. Lastništvo nepremičnine se prenese ob smrti preživljanca. Sodna praksa je zavzela stališče, da kljub temu, da pogodbo o preživljanju sklene samo en zakonec in samo en zakonec izpolnjuje obveznosti po pogodbi (skrbi za preživljanca s svojim delom, sredstvi ...), takšna nepremičnina sodi v skupno premoženje, saj drug zakonec s svojim delom ali sredstvi prispeva v življenjsko skupnost in s tem krije manjkajoč delež, ki ga drugi zakonec namenja preživljancu, skladno s pogodbo o preživljanju.

V skupno premoženje zakoncev sodi vse premoženje oziroma premoženjske pravice, pridobljene z delom ali odplačno, med trajanjem zakonske zveze in pa tudi premoženje, ki je nastalo na podlagi skupnega premoženja. Skupno premoženje pripada zakoncema skupaj in na njem tudi niso določeni deleži vsakega od niju, torej gre za skupno lastnino. Zakonca s skupnim premoženjem upravljata in razpolagata sporazumno. Posebno premoženje zakonca pa je tisto premoženje, ki ga zakonec že ima ob sklenitvi zakonske zveze in pa premoženje, ki ga zakonec pridobi neodplačno v času zakonske zveze, kot je npr. darilo ali dediščina. V posebno premoženje sodijo tudi določene pravice, ki so vezane na osebo, kot so recimo preživnine, odškodnine za telesne poškodbe in podobno.

Če se vrnem na vaše vprašanje, bi rekla, da bo stanovanje, ki ga nameravate zapustiti z oporoko svojemu nečaku, njegovo posebno premoženje, ki ni podvrženo delitvi ob morebitni ločitvi, razen, če se vaš nečak in njegova žena nista s pogodbo o ureditvi premoženjskopravnih razmerij dogovorila drugače.

 Lep pozdrav.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine