Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Svetovalnica: Pogodba o dosmrtnem preživljanju in davki

Bralko zanima, kako je z davkom in prodajo nepremičnine v primeru sklenjene pogodbe o dosmrtnem preživljanju.
Foto: Varavin88/Shutterstock
Foto: Varavin88/Shutterstock
Urša Zupan
12. 5. 2022 | 09:58
22. 10. 2024 | 17:03
4:14

Spoštovani,

z gospo sva pri notarju sklenili pogodbo o dosmrtnem preživljanju, s tem da mi zapušča stanovanje. Ker nisva v sorodu, bo stanovanje vsekakor obdavčeno po višji stopnji.

Zanima me, ali mi davek zmanjšuje plačilo njenih stroškov za elektriko, vodo ipd. In ali je dovolj, da jaz iz svojega računa nakažem plačilo, v višini stroškov, glede na to, da ima gospa tam odprte trajnike.

In še eno vprašanje, če jaz to stanovanje po njeni smrti prodam, me čaka še dodatno plačilo davka ali moram v njem bivati? Glede na to, da je obdavčitev visoka, ga bom morala prodati.

Hvala in lep pozdrav.


bralka

Pozdravljeni,

pogodba o dosmrtnem preživljanju je pogodba, s katero se preživljalec zaveže, da bo preživljal preživljanca, pri tem pa preživljanec izjavi, da mu zapušča premoženje, v vašem primeru stanovanje. Izročitev premoženja je odložena do smrti izročitelja. Takšno pogodbo je potrebno tudi prijaviti davčnemu uradu in sicer v 15 dneh od njene sklenitve.

Pravilno ugotavljate, da je pogodba o dosmrtnem preživljanju podvržena davku na dediščine in darila. Sicer obstaja kar nekaj izjem oziroma oprostitev od plačila davka na dediščine in darila, vendar žal ne sodite mednje, glede na to, da z gospo niste v sorodu in ne gre za kmetijsko zemljišče ali kulturni spomenik.



Pri pogodbah o dosmrtnem preživljanju davčna obveznost nastane na dan smrti preživljanca. Davčno napoved morate tako oddati v 15 dneh od nastanka davčne obveznosti, in sicer pri finančnem uradu, pri katerem ste prijavili pogodbo o dosmrtnem preživljanju in sicer na predpisanem obrazcu, ki ga najdete na portalu eDavkov. V obrazcu imate na voljo tudi rubriko, v katero vpišete stroške in bremena, ki odpadejo na premoženje, saj se le te odštejejo od vrednosti premoženja torej stanovanja, kar potem predstavlja davčno osnovo. Glede na to, da pravite, da denar za stroške nakazujete gospe, ki jo preživljate, saj ima urejene trajnike, vam svetujem, da na vsako nakazilo skrbno napišete, čemu je namenjeno in dosledno navajajte točne zneske položnic oziroma stroškov. Zagotovo pa bi bilo bolj optimalno, da trajnike prenesete nase ali pa uredite, da položnice plačujete vi, in sicer neposredno izvajalcu v njenem imenu. Tako je veliko bolj pregledno in nedvoumno. V vsakem primeru pa morate potrdila o plačilu skrbno hraniti.


Če se boste odločili stanovanje prodati, bodo za vas veljala enaka pravila, ki veljajo ob prodaji nepremičnin, kar pomeni, da boste morali plačati še davek na promet nepremičnin (2 %) in dohodnino od kapitalskega dobička, če bo le ta seveda nastal. Dohodnine od dobička iz kapitala ne boste plačali, če boste v stanovanju, ki je predmet prodaje, pred prodajo vsaj 3 leta bivali in imeli tam urejeno stalno prebivališče.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine