Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Svetovalnica: Previsoka občinska drevesa ogrožajo mojo hišo - kaj naj storim

Pravnica odgovarja na vprašanje bralca, kaj naj stori, ker previsoka občinska drevesa ogrožajo njegovo hišo.
Foto: Anastasia_Kot/Shutterstock
Foto: Anastasia_Kot/Shutterstock
Tanja Bohl
29. 4. 2024 | 11:44
22. 10. 2024 | 21:39
4:08

Pozdravljeni,

živim ob parku, kjer se na drugi strani ulice začnejo drevesa (ni hiš na drugi strani). Drevesa so precej visoka in obstaja velika verjetnost, da se bodo, čeprav zdrava, zrušila na hišo. V notranjosti parka so se zdrava drevesa ob močnem vetru že porušila.

Nekje sem prebral, a na žalost ne najdem več, kje, da ima v primeru varnosti in ogroženosti posek/sečnja drevesa prednost pred zdravjem drevesa. Sam se sicer ne nagibam k poseku drevesa, temveč le k znižanju do meje, da ob podrtju ne bi ogrožala varnosti hiše.

K temu sem pozval odgovorne na občini, kjer pa sem dobil nonšalanten odgovor, da je drevo zdravo, s tem pa so se izognili posegu.

Zanima me, ali zaradi ogroženosti lahko vztrajam pri znižanju ali celo poseku drevesa in ali obstaja pravna podlaga za to.

V primeru, da občina tega ne bo uredila oz. se bo temu izogibala, bom sam znižal drevo do meje, da ne bo več ogrožalo hiše. Ali me lahko v tem primeru kaznujejo in če, kolikšna je lahko globa v tem primeru? Menim, da je globa, v primerjavi z možno škodo na hiši, manjše zlo in pretehta odločitev.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.


Robert

Pozdravljeni.

Zgolj zato, ker je drevo zdravo, seveda še ni rečeno, da njegov posek ni potreben, saj je dejstvo, da lahko drevesa, ne glede na to, ali so zdrava ali ne, ogrožajo ljudi ali objekte.

Predlagam vam, da še enkrat pozovete občino k poseku in popolni odstranitvi drevesa oz. vsaj k znižanju drevesa z namenom odprave grozeče nevarnosti, pri čemer povejte tudi, da se boste v nasprotnem primeru poslužili potrebnih pravnih sredstev za zagotovitev odprave nevarnosti.

Tako pravno sredstvo omogoča 133. člen Obligacijskega zakonika (Ur. l. RS, št. 97/07 – UPB, s spremembami, v nadaljevanju OZ), ki določa, da lahko vsakdo zahteva od drugega, da odstrani vir nevarnosti, od katerega grozi njemu ali nedoločenemu številu oseb večja škoda, ter da se vzdrži dejavnosti, iz katere izvira vznemirjanje ali škodna nevarnost, če nastanka vznemirjanja ali škode ni mogoče preprečiti z ustreznimi ukrepi.

Sodišče lahko skladno z drugim odstavkom predstavljenega člena na vašo zahtevo odredi tudi ustrezne ukrepe za preprečitev nastanka škode ali vznemirjanja ali odstranitev vira nevarnosti na stroške njegovega posestnika, če sam tega ne stori.

Kot ste verjetno pričakovali, vam močno odsvetujemo posek brez soglasja lastnika drevesa, saj gre v tem primeru lahko za prekršek ali celo za kaznivo dejanje poškodovanja tuje stvari. Natančno globo za prekršek težko ocenimo, ker ne razpolagamo s točnimi podatki o lokaciji parka in naravi nasada (gre za gozd, gozdni prostor, ipd.), na splošno pa lahko povzamemo, da Zakon o gozdovih (Ur.l. RS, št. 30/93, s spremembami, v nadaljevanju: ZG) za posameznika določa globo v razponu od 300 do 2.000 EUR.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine