Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Svetovalnica: Znanec obdeluje moje zemljišče - bi lahko sčasoma prešlo v njegovo last?

Pravnica odgovarja na vprašanje bralke o priposestvovanju zemljišča.
Foto: Budimir Jevtic/Shutterstock
Foto: Budimir Jevtic/Shutterstock
Urša Zupan
9. 11. 2022 | 11:16
22. 10. 2024 | 18:21
3:16

Pozdravljeni,

v lasti imam manjše kmetijsko zemljišče, ki ga z mojim dovoljenjem, za svoje potrebe, obdeluje znanec.

Zanima me, ali obstaja zakon, po katerem bi po določenem času uporabe zemljišče lahko prišlo v avtomatsko last znanca?

Hvala za odgovor.


Jasna
Za priposestvovanje morajo biti izpolnjeni trije pogoji

Pozdravljeni,

v naši zakonodaji poznamo pravni institut, ki se mu reče priposestvovanje. Priposestvovanje je urejeno v Stvarnopravnem zakoniku, ki precej natančno določa, pod katerimi pogoji lahko do priposestvovanja pride. V vašem primeru pa je bojazen odveč, če le poskrbite za to, da je vaše dovoljenje jasno izraženo.

Naj razložim. Za priposestvovanje morajo biti izpolnjeni trije pogoji, in sicer dobrovernost posestnika, dejanska posest nad premičnino ali nepremičnino ter iztek določene priposestvovalne dobe. Vsi pogoji morajo biti izpolnjeni kumulativno, torej vsi trije, je pa zagotovo ključnega pomena dobrovernost posestnika. Dobroverni posestnik mora ves čas priposestvovalne dobe misliti oziroma biti prepričan, da je lastnik stvari oziroma nepremičnine, torej priposestvovanje ni mogoče, kadar posestnik ve, da stvar oziroma nepremičnina ni njegova. Poleg dobrovernosti posestnika je pomembna tudi dejanska posest nad stvarjo oziroma nepremičnino in priposestvovalna doba, to je doba, ki mora preteči, da je možno govoriti o priposestvovanju. Za premičnine velja krajša priposestvovalna doba treh let, za nepremičnine pa deset let.

Glede na to, da je v vašem primeru jasno, da ste lastnica kmetijskega zemljišča in da dovoljujete svojemu znancu, da le to obdeluje, ne moremo govoriti o dobrovernosti posestnika. Bi vam pa svetovala, da z znancem podpišete kratko pogodbo, s katero uredite pogoje uporabe zemljišča (lahko tudi brezplačno), predvsem v izogib morebitnim zapletom ali sprenevedanjem, še posebej, če gre za večletno relacijo med vami in znancem.

Lep pozdrav in srečno. 

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine