Nakupovanje v "second-hand" trgovinah postaja vse bolj priljubljeno zaradi številnih prednosti. Ne le, da smo s takšnim ravnanjem bolj ekološki in prijazni do okolja. Z nakupovanjem rabljenih oblačil prihranimo precej denarja, naši kosi so bolj unikatni, oziroma bomo oblečeni precej bolj svojevrstno, hkrati pa bomo zmanjšali svoj ogljični odtis. Še preden pa se odločite za nakup, velja upoštevati nekaj spodnjih nasvetov.
Ko nakupujete v second-hand trgovini, izbrana oblačila najprej temeljito preglejte. Preverite, ali imajo vidne madeže, raztrganine, manjkajoče gumbe ali druge poškodbe. Čeprav je večino teh težav mogoče popraviti, si vnaprej ocenite, koliko truda in stroškov boste morali vložiti. Prav tako preverite etikete za informacije o materialu in načinu pranja, saj boste tako lažje določili, kako skrbno jih morate negovati.
Oblačila iz second-hand trgovin pogosto pridejo v stik z različnimi okolji in ljudmi (kot seveda tudi tista v trgovinah z novimi oblačili), zato je pranje po nakupu ključnega pomena. Nekatera oblačila so izdelana iz občutljivih materialov, ki zahtevajo posebno nego, kot je pranje na roke ali suho čiščenje, zato je pomembno, da pred pranjem preverimo etiketo, ki je všita na tkanino.
Če etikete ne navajajo posebnih navodil, uporabite toplo vodo (40 do 60 stopinj Celzija), ki pomaga uničiti bakterije in pršice. Pri bolj občutljivih tkaninah se odločite za nižjo temperaturo. Zahtevne tkanine lahko očistite tudi v kemični čistilnici ali pa uporabite parni likalnik ter jih na ta način dezintificirate.
Poskrbite, da bodo oblačila pred shranjevanjem v omaro čista in popolnoma suha, saj vlaga lahko povzroči nastanek plesni ali neprijetnih vonjav. Oblačila iz občutljivih materialov kot sta volna ali svila, shranite v zaščitne vreče, ki jih ščitijo pred prahom in molji. Za dodatno zaščito pred škodljivci lahko v omaro postavite naravne repelente kot so vrečke sivke ali cedrov les.