Brisače, ki jih vzamete s seboj na plažo, potrebujejo drugačno nego kot tiste, s katerimi se obrišete po prhanju.
Kopalnih brisač za plažo ne smete prati na enaki temperaturi kot tiste, ki jih uporabljate v kopalnici. Običajno so bolj občutljive na višje temperature, hitro obledijo (sploh, če so pisane) in se strgajo. Če jih boste prali po navodilih proizvajalca, jih boste lahko občudovali in uporabljali več sezon.
Ko zapuščate plažo, brisačo najprej dobro iztepite. Doma oziroma v počitniški hiši, apartmaju ali v kampu jo posušite na soncu. S tem boste preprečili, da bi se na njej razvijale bakterije.
PREBERITE ŠE: TOLIKO BRISAČ NA OSEBO BI MORALI IMETI V VSAKEM DOMU
ZLATO PRAVILO: Brisače za plažo peremo na najnižji temperaturi in sušimo na zraku.
Ta korak je pomemben, ker pesek in drug material, ki ga z brisačo prinesete domov, lahko poškoduje pralni stroj. Ko je brisača suha, jo še enkrat dobro iztepite. Šele potem je čas, da jo operete.
V pralnem stroju izberite program za barvna oblačila in najnižjo temperaturo. S tem programom ne boste poškodovali vlaken v brisači, preprečili krčenje, spiranje barv in podaljšali njeno življenjsko dobo.
Sončne kreme vsebujejo različne sestavine, med drugim tudi avobenzone, ki na brisači lahko pustijo rji podobne madeže. Te lahko poskušate odstraniti z namakanjem brisače v vodi, v katero ste dodali sredstvo za mehčanje vode. Če madež ne izgine, lahko preizkusite tudi običajen odstranjevalec madežev rje. Najbolje je, da madež poskušate odstraniti takoj, ko nastane – v pomoč vam bo tudi pesek na plaži, ki bo vpil olje oziroma mast iz sončne kreme.
Pri pranju uporabite majhno količino pralnega praška in se izognite uporabi mehčalca. Slednji vpliva na vpojnost brisače.
Najbolj ekološki način sušenja brisač je, da jih posušite na zraku. Lahko uporabite tudi sušilni stroj, vendar prej preverite etiketo na brisači.
Brisače za plažo lahko operete po vsaki tretji uporabi. Če zaznate neprijeten vonj, ali pa se vam zdijo umazane, pa jih lahko perete tudi pogosteje.