V dneh, ki so pred nami, se bo vse vrtelo okrog prazničnega okraševanja. Nekateri se radi držijo tradicije in božično drevesce okrasijo na praznični večer, spet drugi sezono praznovanja radi začenjajo že s prvim decembrom ali celo prej. Kdaj pa je najbolj primeren čas za okraševanje, če ne želimo, da iglice z naravnega drevesca do praznikov že začnejo odpadati?
Najprimernejši čas za postavitev naravne jelke je odvisen od tega, kako dolgo jo želite imeti v svojem domu. Ker začne naravna jelka izgubljati iglice kmalu po sečnji, jo je najbolje postaviti dva do tri tedne pred božičem, torej med 10. in 15. decembrom. Tako bo med prazniki zagotovo zelena.
Pri izbiri naravnega drevesca je pomembno poznati vrste dreves, saj se razlikujejo po videzu, gostoti vej, vonju in, kar je za mnoge najbolj pomembno, tudi po obstojnosti iglic. Zelo priljubljena izbira je zaradi mehkih, gostih in temno zelenih iglic nordijska jelka. Njena glavna prednost je, da se iglice ne sušijo hitro in dolgo ostanejo na drevesu, tudi ko so suhe.
Priljubljena je tudi modra smreka, ki ima modrikasto-zelen odtenek in močne iglice, ki držijo nekoliko dlje kot pri navadni smreki, vendar pa so te ostrejše na otip. Klasična smreka, ki raste tudi v naših gozdovih, ni najbolj primerna za okraševanje, saj se bodo iglice posušile že v enem do dveh tednih in kaj hitro končale na tleh.
Naravno smrečico je najbolje postaviti dva do tri tedne pred božičem, torej med 10. in 15. decembrom.
Priporočeno je, da izberete drevesa, ki so bila nedavno posekana, ali pa izberite jelko na lokalni plantaži. Svežino lahko preverite tako, da nežno povlečete za vejico – če iglice ostanejo na veji, je drevo sveže. Preden jelko postavite v stojalo, odrežite približno 2 centimetra debla. To omogoči boljše vpijanje vode, saj se sveža rezana površina podobno kot pri rezanem cvetju bolje odpre za absorpcijo.
Jelko postavite stran od virov toplote, kot so radiatorji, kamin ali neposredna sončna svetloba. Visoke temperature pospešijo izsuševanje in odpadanje iglic. Če je mogoče, vejice drevesa občasno rahlo poškropite z vodo. To bo pomagalo ohraniti vlago v iglicah, vendar pazite, da se izogibate stiku vlage z lučkami in drugimi električnimi okraski. Za daljšo obstojnost drevesca pa je priporočljivo uporabiti tudi vlažilec zraka.