To je napaka, ki jo marsikdo zagreši pri zalivanju vrta
Ni vseeno, ob kateri uri rastlinam namenimo napajanje.
Začetek poletja je čas, ko se veliko mudimo na vrtu, urejamo okolico hiše in sadimo še zadnje rastline v naše gredice. Ukvarjanje z vrtnarstvom je sicer odlična prostočasna dejavnost, ki nam pomaga celo nižati raven stresa in odklopiti glavo od vsakodnevnih skrbi, a kljub temu, da se je lotimo, ko smo prosti, se moramo tudi tu držati nekaterih pravil.
Tudi rastline so namreč živa bitja in lahko doživljajo stres, s pravilnim ravnanjem pa jim ga lahko v veliki meri prihranimo. Nekatere se z njim spopadajo bolje kot druge. Vrtnice se zdijo na primer precej odporne na presajanje, medtem ko kumare in mak tega ne marajo preveč. Rastline potrebujejo nekaj časa, da se prilagodijo novim razmeram. Ni dovolj, da sadike preprosto postavimo v tla in upamo na najboljše. Pomembno je, da nato za njih tudi pravilno skrbimo. Pri tem imamo v mislih predvsem režim zalivanja.
Najboljše ure za zalivanje zelenice
Redno zalivanje je seveda izjemno pomembno, če si želimo, da bo naš vrt lepo zelenel in cvetel. Pogostost oskrbe z vodo moramo prilagoditi potrebam posameznih rastlin, zelo pozorni pa moramo biti tudi na čas, ko se zalivanja lotimo. Mnogi namreč to počnejo ob najrazličnejših urah, pri tem pa vrtu delajo škodo, rastlinam pa nobene usluge, sploh na vroče dni, ko je izjemno pomembno, da vrta ne zalivamo čez dan.
Ko zalivamo, se korenine rastlin namreč stegujejo proti vodi, kar pogosto pomeni v smeri proti površini tal, kjer pa so nato bolj izpostavljene vročini. Če bomo vrt škropili čez dan, bo veliko vode najprej izhlapelo in izparelo, nato pa le zmedlo rastline, ki bodo v vročini tako bolj ranljive za sončne žarke. Za najboljše rezultate je tako vrt najbolje oskrbeti z vodo v zgornjih jutranjih urah ali pozno popoldne. A tudi v slednjem primeru pazite, da niste prepozni in ne zalivate tik, preden zaide sonce, saj tako tvegate, da vašo zelenico zaradi preveč vlage preprede mah.