V kopalnicah imamo v bližini kadi ali tuša pogosto položene preproge, ki poskrbijo, da po prhanju stopimo na mehko in suho površino. Ker so pogosto mokre, pa je pomembno, da dobro skrbimo za njihovo higieno, saj se v njih lahko razvijejo bakterije, mahovi in celo plesni.
Kako pogosto jih je treba prati? Najbolje bi bilo, da za njihovo svežino skrbimo tedensko, sploh, ker si želimo, da izpod tuša stopimo na čisto površino. A pranje v pralnem stroju ni dobra ideja, pravijo na portalu Taste of Home. Večina kopalniških preprog je narejena iz visoko vpojnih materialov, ki se v pralnem stroju napijejo vode in postanejo izjemno težki. Tako lahko poškodujemo boben stroja, pojasnjujejo izkušeni serviserji.
Drugi razlog, da preproge raje operemo ročno, pa je, da bomo na ta način podaljšali njihovo življenjsko dobo. Njihov spodnji del je navadno prevlečen z gumo ali drugim nedrsečim materialom, ki se v pralnem stroju lahko skrči in tako pokvari obliko. Pomečkanih in skrčenih preprog pa si v kopalnici seveda ne želimo. Prav tako se lahko med centrifugo posamezni deli proti drsečih materialov odtrgajo in zaidejo v filter pralnega stroja ter povzročijo zamašitev. Kako se torej pravilno lotiti pranja?
Kopalniško preprogo lahko operemo na enak način kot običajno. Postopek smo razložili v tem članku. Lahko pa jo tudi namočite v kopalno kad, v kateri ste raztopili pol merice pralnega praška. Najbolje je, če jo zdrgnete s krtačo, temeljito izperete z vročo vodo, nato pa posušite na zraku. Sušenje v sušilcu seveda prav tako odsvetujemo, saj bi skrčil nedrseče materiale.