Že od babic smo se naučili, da je kis odlično čistilno sredstvo, ki zlahka opravi z vodnim kamnom, madeži in drugimi trdovratnimi umazanijami. Čiščenje z njim pa je tudi veliko bolj ekološko in zdravju prijazno, saj se na ta način izognemo hlapom agresivnih namenskih čistil, ki vsebujejo na tisoče različnih dražečih kemikalij. Kljub preprostosti sestave kisa pa je pred njegovo uporabo dobro poznati nekaj dejstev o njem. Da se ne bi prenaglili in zagrešili kakšne napake, vas nanje opozarjamo spodaj.
Kljub dejstvu, da lahko kis uporabljamo za čiščenje najrazličnejših površin, včasih poleg njega uporabimo tudi kakšno drugo čistilo. A nekatere kombinacije niso dovoljene. Obvezno se izognite mešanju kisa in belila, saj peroksid intenzivno izhlapeva, mešanica s kislino pa bo močno dražila oči, kožo in sluznico.
Prav tako se izognite mešanici kisa in sode bikarbone. Obe naravni sredstvi se sicer ob kombiniranju spremenita v pasto, ki je videti nadvse učinkovita, a v resnici boste s tem le po nepotrebnem zapravljali količine obeh. Soda bikarbona bo namreč dobro delovala v kombinaciji z vodo. Gre za bazično učinkovino, ki jo kislina kisa pravzaprav nevtralizira. Obe sredstvi raje uporabljajte vsako posebej.
Kis je odličen za čiščenje stekla, keramike in kovine, na daleč pa se mu izognite pri čiščenju kamnitih površin. Ker so kamnine porozne, se bo kislina zažrla vanje in jih počasi začela razžirati. Na kamnu se bodo tako poznali razbarvani madeži, ki si jih na lepem marmornatem pultu, okenskih policah in zloščenih tleh gotovo ne želite.