Nekoč je tiho krasila skoraj vsako pisarno in nihče ji ni posvečal prav veliko pozornosti. Ko pa so socialna omrežja pred nekaj leti sprožila pravo revolucijo sobnih rastlin, je s svojimi bohotnimi listi postala prava modna ikona. Seveda govorimo o Monsteri deliciosi, tropski rastlini, ki danes živi v praktično vsakem milenijskem domu, na dražbah rastlin pa se njene podvrste prodajajo po vrtoglavih zneskih.
Nakup monstere je tako odlična investicija, pred njim pa se moramo seveda dobro poučiti o skrbi zanjo. Vsem ljubiteljem teh čudovitih rastlin bodo tako gotovo prav prišli spodnji nasveti Hiltona Carterja, avtorja knjižne uspešnice Wild at Home in poznavalca sobnih lončnic.
PREBERITE ŠE: ZAKAJ IMA MONSTERA PRELUKNJANE LISTE
Monstere v naravi živijo v tropskih predelih sveta, kjer so deležne svetlega okolja, a ne marajo direktne pozornosti sončnih žarkov. Doma jo je tako najbolj primerno postaviti v prostor, v katerega čez dan prodira obilica zunanje svetlobe, a ji mesta ni priporočljivo najti direktno ob oknu. Več svetlobe, ko bo monstera deležna, večji in bolj luknjasti oziroma "razrezani" bodo njeni listi, saj na ta način rastlina poskrbi, da nižje rastoči listi ne ostanejo v temi.
Kot si lahko predstavljate, je tropsko podnebje, ki ga je monstera vajena v naravi, vroče in vlažno. Zato tudi doma poskrbite, da temperatura prostorov nikoli ne pade pod 15 stopinj Celzija, priporočljivo pa je tudi, da v bližino rastline postavite vlažilnik zraka. Če slednjega nimate, monstero nekajkrat tedensko poškropite z razpršilko z vodo.
Ko je monstera majhna, brez težav raste samostojno, kasneje pa bo za napredek potrebovala nekaj vaše pomoči. Da se pod težo velikih listov ne bi polomila stebla, v cvetlični lonec zapičite palico, na katero se bo lahko oprla oziroma boste ob njo privezovali poganjke. Tako bo uspevala hitreje in se bolj razraščala. Vsakih nekaj let pa ji priskrbite tudi večji lonec, da korenine ne bi trpele zaradi pomanjkanja prostora.
Kako pogosto je treba zalivati monstero in v kakšnih količinah naj bo deležna vode, je odvisno od njene velikosti in razmer, v katerih živi. Pomembno pa si je zapomniti pravilo, da moramo vedno počakati, da se zemlja posuši, preden jo ponovno zalijemo. Prav tako naj ima njen cvetlični lonec možnost odtekanja vode, da korenine v pretirani vlagi ne bi začele gniti.
Če se je pri vas oglasil kateri od prijateljev ali družinskih članov, ki si želi potomko vaše monstere, ga lahko razveselite s tako imenovanim potaknjencem. Z rastline odrežemo srednje velik list z delom poganjka, iz katerega izrašča, in ga kot rožo položimo v kozarec mlačne vode. Odrežemo tik nad kolencem poganjka. Po nekaj tednih bodo iz dna tega dela pognale korenine, in ko bodo dovolj čvrste, je čas, da ga posadimo v zemljo.