15. 10. 2023 | Besedilo: E. N.
To so površine, ki jih ne smemo čistiti s kisom
15. 10. 2023 | Besedilo: E. N.
Kis je pri čiščenju velikokrat najboljša izbira, saj je izjemno učinkovit v boju z najrazličnejšo umazanijo. A včasih se mu je bolje izogniti.
Kis je priljubljeno naravno čistilo, ki ga s pridom uporabljamo za odstranjevanje madežev, vodnega kamna, razkuževanje prostorov in nevtraliziranje neprijetnih vonjav. Uporabo kisa je odlična alternativa mnogim čistilnim sredstvom, saj je izjemno učinkovit, ne škoduje okolju, čiščenje z njim pa je tudi izjemno ekonomično. Je nepogrešljivo čistilo v mnogih gospodinjstvih, obstajajo pa tudi situacije, ko po njem ni najbolj pametno poseči.
PREBERITE ŠE: BABICE SVETUJEJO, KAKO POCENI IN UČINKOVITO ČISTITI
Marmor in granit
Kislina v kisu lahko poškoduje občutljive naravne površine, kot sta marmor in granit. Čiščenje z njim lahko povzroči madeže in površinske poškodbe ter dolgoročno poškoduje naravni lesk teh kamnov. Prav tako velja za limonin sok, saj se kamnine s kislino ne razumejo najbolje.
Nerjaveče jeklo
Čeprav kis lahko odstrani madeže z nerjavečega jekla, ga ne smemo uporabljati pogosto, saj lahko dolgoročno poškoduje površino in povzroči korozijo. Velja omeniti tudi, da moramo biti pri rokovanju z morebitno rjo izjemno pazljivi, da se ne porežemo in rano celo okužimo.
PREBERITE ŠE: TRIJE ODLIČNI TRIKI Z NARAVNIMI ČISTILI, KI VAM BODO OLAJŠALI ŽIVLJENJE
Aluminij
Kis ob pogosti uporabi lahko z aluminijem reagira in povzroči luščenje ali bledenje površine. Zato je bolje uporabiti kakšno drugo čistilno sredstvo, da obdržimo lesk in ne poškodujemo na primer posode ali drugih kuhinjskih pripomočkov.
Lesene površine
Kislina lahko razžre ali raztopi lakirane ali barvane lesene površine. Ko poškodujemo zaščitni premaz, pa je les bolj dovzeten za vpoj vode in drugih tekočin, kar lahko povzroči tudi napihovanje tega naravnega materiala. Raje uporabite blago milnico ali namensko čistilo.
Občutljive elektronske naprave
Kislina lahko povzroči škodo na občutljivih elektronskih napravah, kot so na primer pametni telefoni, tablice in računalniki. Za čiščenje zaslonov ali drugih elektronskih komponent zato nikoli ne uporabljajte kisa.