Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Tudi vzglavnik moramo redno menjati

Menjava vzglavnika pomaga k boljšemu spancu in preprečevanju alergij, za katere so odgovorne pršice.
Foto: fizkes/Shutterstock
Foto: fizkes/Shutterstock
T. S. P.
22. 2. 2021 | 12:53
22. 10. 2024 | 13:25
2:24

Vzglavnik naj bi menjali vsako leto ali dve, sploh če nima snemljive prevleke, ki jo lahko redno peremo pri višjih temperaturah, ali ga ne moremo redno prati.

Čas za menjavo vzglavnika je, ko:

- na blazini opazimo madeže ali pa je tkanina porumenela;
- ko se zbujamo z bolečinami v vratu in ramenskem obroču;
- ko trpimo za tenzijskimi glavoboli;
- ko v blazini zatipamo večje kepe oziroma ga ne moremo več spraviti v prvotno obliko;
- ko ga prepognemo na pol in v tem položaju ostane.

Ko iščemo nov vzglavnik, naj bo ta udoben, zračen in naj ponuja oporo. Najbolje je, da preizkusimo več vzglavnikov in nato vztrajamo pri tistem, ki nas zaziba v najbolj okrepčilen spanec.

PREBERITE ŠE: KAKO POGOSTO MORAMO ČISTITI ...


Pranje vzglavnikov

Vzglavniki s polnilom iz kosmičev in poliestra imajo krajšo življenjsko dobo. Če želite preveriti, ali bodo zdržali pranje, jih prepognite na pol, in če se takoj ne vrnejo v prvotno lego, pranja verjetno ne bodo prestali. Kadar pa prevzamejo osnovno obliko, jih z daljše strani zvijemo v rolo, ter damo na oba konca in sredino elastiko. Tako preprečimo, da bi se iz sintetičnih vlaken v pralnem stroju naredile grude. Operemo ga z blagim detergentom na nižjih temperaturah. Lahko jih posušimo v sušilnem stroju na najnižji temperaturi.

Vzglavnike iz perja in puha naj bi prali samo enkrat ali dvakrat letno. Peremo jih na srednji temperaturi in uporabimo blag detergent (izogibamo se mehčalcu in belilu). Posušimo jih na ravni površini, lahko tudi v sušilnem stroju, a jih moramo med sušenjem večkrat pretresti, da se perje ne bi sprijelo v kepe.

Vzglavnike iz lateksa in pene peremo dvakrat do trikrat na mesec. Peremo jih ročno, v mlačni vodi z dodatkom blagega detergenta. Speremo jih pod tekočo vodo, ožmemo in posušimo na zraku.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine