Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Udoben dnevni bivalni prostor

Mlada tričlanska družina kupuje stanovanje v novogradnji in se ne namerava lotevati večjih predelav, pomoč potrebuje predvsem pri razporeditvi opreme. Bivalni prostor, ki zajema kuhinjo z jedilnico in dnevno sobo, je orientiran proti zahodu in zelo svetel. Ima dve okni in balkonska vrata, kar pri razporeditvi povzroča težave. Balkonska vrata so tudi v manjši sobi, v kateri bi si starša rada uredila spalnico, a nista prepričana, ali je to sploh izvedljivo. Večjo sobo bi rada namreč prepustila dve leti staremu sinu.
Ana Jerše, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
18. 9. 2017 | 13:20
21. 10. 2024 | 22:19
3:51

Obstoječi tloris je za funkcionalno postavitev pohištva res trd oreh. Bralca naj zato že na samem začetku razmislita o posegu, ki bo resda zahteval svoj čas in stroške zaradi novih tlakov, pa vendar – kupujeta dom. Dom je kraj, kjer ljudje živijo, ne le stanujejo. Cena 35 kvadratnih metrov novega parketa ni nič v primerjavi z vrednostjo bistveno kakovostnejšega bivalnega prostora in zadovoljstva ob ugodju, ki ga ponuja.

Bivalni prostor je obrnjen na zahod in zaradi veliko steklenih odprtin zelo svetel, kar mora pomeniti samo odliko, in ne ovire. Predelne stene v tem delu stanovanja je zato bolje odstraniti, da dobimo bivalni prostor dimenzije 5,5 × 6,15 metra. To bi omogočilo postavitev sodobne kuhinje z otokom, udobne jedilne mize za šest ljudi in velike sedežne garniture s foteljem in regalom za televizor. Kuhinja je lahko ob notranji steni opremljena z visoko vgradno omaro, v katero postavimo vgradni hladilnik, pečico v višini kuhinjskega pulta in pomivalni stroj. Vzporedno umestimo velik kuhinjski otok, ki naj zaradi potrebne delovne površine sega vse do stene. Na njem je prostor za manjše korito in kuhalno površino. Medtem ko kuhamo, imamo razgled na ves bivalni prostor, balkon in skozi okna. Enakovreden pogled skozi okno ima tudi šesterica, ki sedi za jedilno mizo. Desni del bivalnega prostora je namenjen veliki sedež­ni garnituri, fotelju, nizki klubski mizici in tv-regalu. Ko bo družina popoldne skupaj sedela na kavču, bo obsijana s soncem, v toplejših delih leta pa bo z odpiranjem balkonskih vrat bivalni prostor razširila še na balkon.

Hodnik zapremo z velikimi steklenimi vrati, v spalnico pa vstopamo neposredno iz dnevnega prostora. Če bi odprta vrata v spalnico omogočala pogled s sedežne garniture naravnost na posteljo, bi bilo lahko moteče, a v tem primeru ni. Bralca želita imeti spalnico v manjši sobi, večjo pa prepustiti sinu. Možnosti postavitve zakonske postelje in omar zaradi dane situacije ni veliko, a vendar je bolje, da dobi sin večjo sobo. Dokler je še majhen, naj ima veliko igralne površine, pozneje pa bo soba postala prostor, kjer bo preživel veliko svojega časa, zato naj bo opremljena z veliko garderobno omaro, čim večjo pisalno mizo, knjižnimi policami in poleg postelje še s kakšnim udobnim foteljem za počitek, poslušanje glasbe ali branje. Barve v sinovi sobi naj bodo všeč predvsem njemu, v bivalnem delu pa zaradi veliko svetlobe, v kateri se prostor kopa, niti niso na prvem mestu. Naj bodo predvsem čim bolj nevtralne.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine