V teh dneh poleg špargljev in čemaža nabiramo tudi regrat. Ta travniška rastlina raste na skoraj vsakem vogalu, seveda pa moramo za nabiranje izbrati mesta, ki niso onesnažena. Regrat je že pregovorno znan po svojih mnogih zdravilnih lastnostih. Med drugim je poln železa, kar naznanja že njegov grenak okus. Kljub temu pa obstajajo določene skupine ljudi, ki bi se morale izogibati uživanju regrata zaradi morebitnih tveganj za zdravje. Spodaj naštevamo nekatera zdravstvena stanja, ki jim uživanje regrata ne koristi.
PREBERITE ŠE: NASVETI ZA USPEŠNO NABIRANJE REGRATA
Regrat vsebuje oksalno kislino, ki lahko prispeva k nastanku ledvičnih kamnov ali žolčnih kamnov pri tistih, ki so že nagnjeni k njihovemu nastanku. Za te ljudi bi bilo priporočljivo, da omejijo ali se izognejo uživanju regrata, da bi zmanjšali tveganje za poslabšanje njihovega zdravstvenega stanja. Seveda bi bilo potrebno zaužiti precejšnje količine regrata, a kljub temu priporočamo, da se v primeru težav pred uživanjem posvetujete s svojim zdravnikom.
Morda se sliši nenavadno, a regratovi listi vsebujejo podobne beljakovinske vezi, s katerimi se rastlina bori proti insektom. V redkih primerih tako lahko tisti, ki so alergični na lateks, doživijo alergijsko reakcijo ob uživanju velikih količin regrata. Ti posamezniki se lahko soočajo s simptomi, kot so srbenje, izpuščaji ali težave z dihanjem po zaužitju rastline.
Nekaterim ljudem lahko regrat povzroči prebavne težave kot so napihnjenost, napenjanje ali driska. To je lahko posledica visoke vsebnosti vlaknin in oligosaharidov v rastlini, ti pa lahko povzročijo draženje prebavil.
Oksalna kislina v regratu lahko v velikih količinah povzroči težave s prebavo ali celo vpliva na absorpcijo nekaterih hranil. Zato ni priporočljivo, da bi ga v času nosečnosti ali dojenja matere uživale v precejšnjih porcijah. Seveda pa nekaj listkov nikakor ne bo škodilo temveč prej prineslo korist.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Vse to lahko naredimo iz regratovih cvetov