Regrat ali Taraxacum officinale je z več podvrstami razširjen po vsej Evropi. Pogost je na travnikih, najdemo pa ga tudi na opuščenih njivah, mejah, ob poteh in na vrtovih. Regrat, ki je za obdelovalce njiv in vrtov sicer plevel, je ena prvih spomladanskih solat.
Najboljše lokacije so lege, ki so oddaljene od mest in vasi. Še bolje je, če jih poznamo, vemo, ali jih gnojijo ali ne, in so v splošnem videti »čiste«.
Ko se odpravimo z vrečko in nožkom nabirat regrat, dobro preglejmo področje, kjer ga bomo nabirali. Je bilo morda pred kratkim pogojeno? Izogibajmo se površinam, ki so blizu prometnih cest, travnikom in njivam, ki jih kmetje zalivajo z gnojnico, in vsem površinam, na katerih se sprehaja veliko psov. V vinogradih in sadovnjakih pogosto škropijo trto s fitofarmacevtskimi sredstvi, ki se akumulirajo tudi v regratu.
PREBERITE ŠE: Jerneja Jošar - Regrat ni samo za solato
V Sloveniji raste devet vrst regrata in vse so primerne za uživanje. Tudi tiste, ki so podobne regratu in niso pravi regrat, so užitne, zato se ni bati zastrupitve. Regrat, iz katerega naj bi nastala najboljša solata, ima zašiljene in narezljane liste. Najmanj grenki pa so majhni mladi lističi.
Večina ljudi najraje nabira majhne mlade lističe. Ti so najmanj grenki, a grenčica, ki jo imajo bolj odrasle rastlina, ni slaba stvar … prej koristna.
Regrat greni, ker vsebuje taraksacin, ki stimulira pretok žolča in pomaga v procesu prebave. Poleg tega vsebuje še vitamine A, B, C in D ter hranilne elemente (holin, inulin, karotenoide, kalcijeve in kalijeve soli, minerale, mangan, žveplo, natrij, silicijevo kislino).
Regrat v naši ljudski medicini uporabljajo za lažje izkašljevanje, kot diuretik, za boljšo presnovo, pri bolezni jeter, pri motnjah delovanja žolčnika, za lajšanje revmatskih obolenj, za zniževanje krvnega sladkorja in še marsikaj.
Če ste velik ljubitelj regrata in ne poznate nobenega varnega kraja, kjer bi ga lahko nabirali, ga lahko posejete na svojem vrtu. Seme naberete, ko se pojavijo regratove lučke, in jih posejete na gredico. Sejte ga spomladi in ga primerno redčite. Za bogatejše liste sproti trgajte cvetne popke.
Regrat bo na vaš vrt privabil tudi čebele. Med drugim naj bi imele regrat celo raje kot sadno drevje.
Regratove liste privzdignemo, da z nožem dosežemo vrh korenin (pazimo, da jih z nožem ne ranimo). Spodrežemo in nato šop kar na prostem otrebimo. Očistimo odmrle liste, drugo zelenje in drugo, česar nočemo v solatni skledi.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Pet načinov priprave regratovih cvetov