Najprej velja opozorilo: vsak kavč je opremljen z etiketo, na kateri so oznake za vzdrževanje tekstila, ki razkrivajo, na kakšen način in s katerimi sredstvi lahko čistimo.
1. Mokri madeži
Ne glede na vrsto tekočine je pomembno, da madež pokušamo čim prej popivnati. Uporabimo lahko bombažno krpo ali papirnato brisačo, ki jo položimo na madež in poskušamo vpiti čim več tekočine, preden ta prodre v globlje sloje blazin. Za čiščenje najprej uporabimo vodo in čisto gobico. Pri tem je dobro uporabiti čim manj vode, saj bi lahko blazine preveč namočili. Če madeža ne moremo odstraniti samo z vodo, lahko tej dodamo malo detergenta in blago nežno obrišemo (ne drgnemo).
2. Madeži, ki jih za seboj pustijo živali
Če pes na kavču pusti lužo in je ne odstranimo še preden se vpije v gobo in blago, potem sta madež in vonj lahko trdovratna. Amalie Drury svetuje, da na madež najprej položimo suho krpo ali papirnato brisačo, s katero bomo popivnali tekočino. Če je madež manjši, potem ga lahko poskušamo odstraniti z blagim šamponom, sicer pa je najbolje, da na pomoč pokličemo strokovnjake za čiščenje kavčev.
3. Neprijeten vonj
Najboljši način za odstranjevanje neprijetnih vonjav je s pomočjo sode bikarbone. Prašek posujemo po prizadetih področjih in pustim počivati za eno uro (v primeru močnejših vonjav lahko tudi čez noč). Kavč nato posesamo. Če soda bikarbona ne deluje, lahko uporabimo tudi mešanico vode in alkoholnega kisa.
4. Raztrganine in obrabljeno blago
Pri manjših raztrganinah lahko uporabimo lepilo za blago, da preprečimo nadaljnje trganje. Sicer pa je najbolje da na pomoč pokličemo tapetnika, ki nam bo znal pomagati najti košček blaga, s katerim bomo lahko prekrili luknjo. Da bi zmanjšali obrabo blaga in preprečili raztrganine, je priporočljiva uporaba dekorativnih blazin in pregrinjal.
PREBERITE ŠE:
Ne pokvarite si razpoloženja zaradi madežev