V nekaj korakih do urejene shrambe

Če smo med tistimi srečneži, ki imajo na voljo dodaten prostor za shrambo živil, naredimo najprej načrt, katera živila bomo imeli shranjena v kuhinji in katera v shrambi. Prvi korak do urejene shrambe je namreč dobra organizacija.

Artikle v shrambi ločimo po velikosti, volumnu, teži, roku trajanja pa tudi po tem, kako pogosto posežemo po njih. Predno pa se zares lotimo razvrščanja živil, si v mislih predstavljajmo, kje bo kaj, da bo razvrstitev čim bolj praktična.

Police

Police so v shrambi neprimerno bolj praktične kot zaprte omare ali predali – saj imamo takoj pregled nad shranjenimi živili. Police naj bodo nosilne, istočasno pa lahko razmik med policami prilagodimo glede na to, kaj bomo nanje zložili: kozarci z marmelado so nižji od steklenic olja in kisa ali košar s čebulo in krompirjem. Četudi so police nosilne, je smotrn način zlaganja po načelu, da lažje stvari zložimo na vrhnje police, večje in težje pa na nižje.

PREBERITE ŠE: 3 NASVETI MARIE KONDO ZA ORGANIZIRANJE SHRAMB, PODSTREŠJI, KLETI IN OMAR

Podobni izdelki naj bodo skupaj

Ko smo izdelali načrt, kako bo organizirana naša shramba, lahko začnemo z urejanjem. Smiselno je, da postavimo podobne izdelke skupaj, na primer kartone mleka in kartone sokov. Na drugo polico lahko postavimo skupaj kozarce z marmeladami, medi ali kompoti. Na drug konec police zložimo testenine in riž, poleg pa konzerve paradižnika, koruze, graha, fižola, čičerike ali leče. Del police namenimo za sadje in zelenjavo, ki jih ne hranimo v hladilniku, na primer krompir, česen in čebulo. Bistveno je, da nam ureditev živil v shrambi ustreza ter da je pregledna. Če ugotovimo, da smo se ušteli z razporeditvijo, enostavno začnemo ponovno in jo uredimo tako, da je čim bolj praktična.

Podobna živila hranimo skupaj. FOTO: aksenova_sveta/Shutterstock

Prozorne posode za shranjevanje

Za shranjevanje moke, sladkorja, ovsenih kosmičev, mandljev, rozin, testenin in podobnih živil lahko izberemo prozorne posode. Tako nimamo le večjega pregleda nad zalogo, temveč se lažje izognemo zoprnim moljem.


Rok trajanja

Tako kot v hladilniku velja pravilo, da živila s krajšim rokom trajanja postavimo na začetek police, da ne pozabimo nanje, velja enako pravilo tudi v shrambi. Poleg tega pomislimo pri urejanju tudi na to, katera živila najpogosteje uporabljamo; postavimo jih na priročno mesto, da jih bomo imeli pri roki.

Z nekaj preprostimi pravili je lahko naša shramba celo leto kot iz škatlice. A le, če se držimo pravila, da zlagamo stvari na svoje mesto. Prednost urejene shrambe pa je tudi ta, da hitro vidimo, katerih živil je zmanjkalo in s čim je potrebno dopolniti zalogo. Tako se nam ne bo več zgodilo, da bomo sredi kuhanja ugotovili, da nam je na primer zmanjkalo naše najljubše paradižnikove mezge.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE