Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

V teh primerih bi morali oblačila obrniti, preden jih položite v pralni stroj

Ob polnjenju pralnega stroja se včasih sprašujemo, ali bi bilo oblačila smiselno obrniti naokrog.
Foto: Wachiwit/Shutterstock
Foto: Wachiwit/Shutterstock
22. 1. 2024 | 22:17
22. 10. 2024 | 21:02
2:54

Tako kot pri ostalih gospodinjskih opravilih, ima tudi pri pranju perila vsak svoja določena pravila, ki se jih drži. Eden izmed njih je na primer ta, da ločujemo temno in svetlo perilo. Ali pa, da oblačila, preden jih položimo v boben, vedno obrnemo naokrog. Takšno početje vzame kar nekaj časa in včasih je nadvse smiselno. V drugih primerih pa je popolnoma nesmiselno. Da v prihodnje ne bi opravljali Sizifovega dela in po nepotrebnem zapravljali svojega časa, po zgledu portala Lifehacker naštevamo prednosti in slabosti obračanja perila navznoter pred pranjem.

PREBERITE ŠE: TO JE ZNAK, DA MORATE NEMUDOMA OČISTITI SUŠILNI STROJ

Kdaj oblačila obrniti?

Obstajata dva ključna razloga, zakaj oblačila pred pranjem obračamo navznoter. Na ta način zaščitimo tkanino na zunanji površini, da se med pranjem ne bi poškodovala. Na ta način upočasnimo proces "muckanja" puloverjev, preprečujemo bledenje kavbojk in podobno. Na ta način skrbimo, da so oblačila dlje časa videti nova in jim podaljšujemo življenjsko dobo, ohranjamo barvo, celo ščitimo zadrge, potiske in podobne elemente. 

Drugi razlog za obračanje oblačil pa je ta, da so navadno takrat, če jih vidno ne popackamo po zunanji strani, oblačila bolj umazana z notranje strani. Tam, kjer se dotikajo naše kože, imajo stik z našim znojem, kožnimi maščobami in podobno umazanijo, ki se je želimo znebiti s pranjem. Če v teh primerih oblačila obrnemo naokrog, se bo njihova notranja stran oprala nekoliko bolj temeljito.


Kdaj oblačil ne obračamo?

Če je oblačilo vidno popackano z zunanje strani, priporočamo, da čim večjo površino madeža izpostavite obrnjeno navzven. Tako bo stroj lažje opravil svoje delo. Prav tako naj ne bi obračali izjemno delikatnih tkanin, kot je na primer svila, pravijo na zgoraj omenjenem portalu.

Pa sušenje?

In še nasvet. Z obračanjem oblačil se ne izognete le poškodbam oblačil, temveč tudi močni statični elektriki. Če oblačila namreč v sušilnem stroju sušite obrnjena, se bodo tkanine običajno manj naelektrile.

PREBERITE ŠE: TO JE RAZLOG, ZAKAJ JE TREBA NOVA OBLAČILA PRED NOŠENJEM NUJNO OPRATI

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine