Za odstranjevanje snega z dovoza ali parkirišča se moramo ustrezno obleči in obuti. Oblačila naj bodo topla, na glavi imejte kapo, na rokah rokavice, na nogah pa nepremočljive čevlje.
Razgibavanje, ki ogreje mišice
Ko stopite iz hiše sledi razgibavanje, s katerim boste ogreli mišice in zmanjšali tveganje za poškodbe. »Lahko naredimo nekaj preprostih gibalnih vaj, kot je kroženje z glavo, nagibanje glave na desno in levo, kroženje v ramenskem sklepu naprej in nazaj, kroženje v komolcih in zapestjih, kroženje z boki in odklon s trupom vstran. Naredimo lahko še nekaj počepov,« svetuje Blanka Koščak Tivadar s Fizioterapije Mediko.
Delamo s koleni, ne sukamo hrbtenice
Pri kidanju ne upogibamo hrbta, ampak delamo s koleni. Snega ne nosimo, ampak ga raje potiskamo pred seboj. Snega ne mečemo čez ramena in pazimo, da ne sukamo hrbtenice. Pravilno je, da naredimo korak vstran. Lopata za odmetavanje snega naj ne bo pretežka. Izberemo lahko tudi lopato s širšim ročajem, da sneg lažje potiskamo pred sabo.
Med odmetavanjem snega moramo poslušati svoje telo, še opozarja sogovornica. Če začutimo bolečine v hrbtu ali kolenih ali če se preveč zadihamo, moramo z delom prenehati in počiti. Bolečina je prvi znak, da je obremenitev prevelika, dodaja Tivadarjeva. »Takrat poiščemo pomoč ali odložimo kidanje na kasnejši čas,« svetuje.
Ker veliko sedimo, imamo oslabljene mišice
Bolečine pri napačnem načinu kidanja se najpogosteje pojavijo v vratnem delu hrbta in ledvenem delu. »Najpogostejši vzrok je napačna drža pri kidanju, upognjenost v hrbtu, namesto v kolenih, prevelika teža na lopati, preveč zasukov namesto korakov, delamo tudi takrat, ko ne zmoremo več,« opozarja Tivadarjeva. Ker v službah danes večinoma sedimo, nismo več navajeni na fizično delo. Naši sklepi so togi in slabše gibljivi, mišice pa oslabljene in med seboj slabo koordinirane. »V mnogih primerih imamo zelo slabe stabilizacijske mišice, zato se sile oziroma obremenitev še dodatno prenaša na hrbtenico. Gibi, ki jih izvajamo pri odmetavanju snega, navadno niso del našega vsakdana,« dodaja.
Boj proti bolečini
Če začutimo bolečino, potem potrebujemo počitek v razbremenjenem položaju. »Morda nam bo prijala toplota v bolečem delu, ki bo razbremenila mišice,« nadaljuje. Pomaga tudi masaža. Če bolečina vztraja pa Tivadarjeva svetuje, da vzamemo analgetik in poiščemo strokovno pomoč.
Poglejte si še nasvet uporabnika, ki se je med kidanjem snega soočal z bolečinami v hrbtu: