Suh zrak lahko povzroči težave z dihanjem, številni pa se srečujejo še s srbečimi očmi, draženjem v nosu in grlu. Suh zrak povzroča težave tudi alergikom, izsušuje kožo in lase. Vlažilnik zraka nam bo pomagal vzdrževati ustrezno vlago v domu tudi v času kurilne sezone, ko je notranji zrak običajno zelo suh. A če vlažilnika ne čistimo na ustrezen način, potem si bomo z njim naredili več škode kot koristi.
PREBERITE ŠE: PREZRAČEVANJE PROSTOROV: POVEČANA IZMENJAVA ZRAKA BISTVENA ZA OMEJEVANJE OKUŽB
Vlažilnik razstavite in vse dele dobro očistite. V navodilih za uporabo je navedeno, kako lahko aparat razstavite in s čim ter kako ga lahko očistite. Če vlažilnik uporabljate vsak dan, potem ga morate očistiti enkrat na teden. Večje vlažilnike čistite enkrat na štirinajst dni.
Agresivna čistila lahko poškodujejo občutljive dele vlažilnika ali pa se skrijejo v reže in jih nato med samim delovanjem aparata vdihavate. Za čiščenje zato uporabite mešanico vode in kisa v enakem razmerju. Pustite, da čistilo nekaj časa deluje (odstrani ali zmehča vodni kamen) in nato očistite posamezne dele do konca.
Naredite lahko tudi mešanico eteričnega olja čajevca (do 10 kapljic) in vode ter z njo očistite aparat.
V rezervoarju bi se lahko pojavila plesen, zato ga redno čistite s posebnim čistilom (mešanica belila). Pred ponovnim sestavljanjem aparata posamezne dele dobro sperite. Pri proizvajalcu aparata preverite, katera čistila lahko uporabljate oziroma na kakšen način lahko preprečite razvoj plesni.
Ko vlažilnik prenehate uporabljati, iz njega odstranite vodo. Nalijte jo takrat, ko ga boste uporabljali. Da bi se izognili nabiranju vodnega kamna, lahko uporabljate destilirano vodo. Sicer pa so nekateri vlažilniki opremljeni tudi s kartušami proti nabiranju vodnega apnenca.
PREBERITE ŠE: 6 PREPROSTIH NAČINOV ZA BOLJŠI ZRAK V ZAPRTIH PROSTORIH