Spuščene žaluzije, zagrnjene zavese
Skozi okna v prostore preide okoli 30 odstotkov toplote, zato je najbolje, da v vročih dneh zagrnete zavese in spustite žaluzije. Če imate zunanja senčila, jih uporabite. Sončna svetloba prek zaves in žaluzij ne bo prehajala v prostore, zato bo temperatura v notranjosti nižja. Najbolj učinkovite bodo zavese rdeče, oranžne in rumene barve, svetujejo na spletnemu portalu iflscience.com, specializiranim za članke z znanstvenimi vsebinami.
Odpirajte (in zapirajte) vrata
Čeprav je smiselno, da imate v poletni vročini odprtih čim več vrat v hiši ali stanovanju, da ustvarite pretok zraka, vseeno zaprite tista vrata, ki vodijo v sobe, v katerih se ne zadržujete. S tem boste preprečili, da bi hladen zrak krožil tudi po sobah, ki čez dan samevajo, in bo ohlajaj samo tiste, kjer ste vi.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja, da je klimatske naprave treba uporabljati premišljeno. Če klimatska naprava zajema zrak zunaj, je pomembno kakšen je ta zrak, kako onesnažen je in ali so nameščeni filtri, ki ga čistijo. Pri zagotavljanju varne uporabe je treba skrbeti za redno servisiranje klimatske naprave, pravilno čiščenje in vzdrževanje. Ob nerednem vzdrževanju se v klimatski napravi namnožijo mikrobi, ki se ob njenem delovanju sproščajo v zrak. »Vdihovanje mikrobov ali njihov delcev lahko povzroči okužbe in vnetja pri človeku,« opozarjajo na NIJZ. Pomembno je, da z napravo ne hladimo preveč in prehitro, saj lahko povzročimo slabo počutje. »Predvsem pa je pomembno zavedanje, da z uporabo klimatske naprave, ki ne dovaja svežega zraka v prostor, ne moremo nadomestiti rednega zračenja bivalnih prostorov,« še dodajo.
Ventilatorji in led
Če za hlajenje uporabljate stoječe ventilatorje, pred njih postavite posodo z ledom ali ledeno vodo. Potem vklopite ventilatorje, ki bodo po prostorih razpršili hladno meglico s talečega se ledu.
Ustvarite mrežo ventilatorjev
V stanovanju vzpostavite mrežo ventilatorjev, tako da enega namestite v bližino vrat ali na najbolj hladno mesto, drugega pa v bližino okna. Na takšen način boste mrzel zrak razpihovali po prostoru, toplega pa skozi okno ven.
Ne počnite nič
Izklopite računalnik, sušilni stroj in se usedite ali uležite. Poskušajte bodite pri miru.
Okna
Ponoči odprite okna, da bo v stanovanje vstopil ohlajen zrak, zjutraj pa jih zaprite, da bi preprečili segrevanje. Ko vam postane res vroče, lahko okna zopet odprete.
Obrnite delovanje stropnega ventilatorja
Morda se vam zdi nenavadno, a ohlajanje zraka s premikanjem ni uspešno, bolje je odstraniti topel zrak. Če imate stropni ventilator, ga poskušajte namestiti tako, da se bo obračal v nasprotno smer urinega kazalca. Na takšen način bo topel zrak potiskal proti stropu in ne tlom.
Voda
Če boste veliko pili, bo vročina znosnejša. Natočite vodo v plastenko z razpršilko in se, ko vam bo res vroče, poškropite. Ohladite se lahko tudi z mokrim robčkom, ki si ga namestite za vrat, okoli zapestji in nog.
Ohlajene rjuhe
V vročih nočeh si lahko pomagate z ohlajenimi rjuhami. Pred spanjem jih spravite v plastično vrečko in jo za nekaj minut postavite v zamrzovalnik.
Sobne rastline
Izberite tiste sobne rastline, ki črpajo vlago iz zraka (bromelijevke in kaktusi). Na takšen način boste znižali temperaturo v stanovanju, poleg tega pa ne boste rabili opomnika, kdaj je čas za zalivanje.