Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so nam pojasnili, da tudi v času osamitve in veljavnosti Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v RS, s katerim je prepovedano ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom, veljajo nekatere izjeme. »Gre za živilske trgovine, vrtnarije, drevesnice, cvetličarne in nekatera gradbena dela na nenaseljenih gradbiščih, v hišah oziroma stanovanjih, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da ni stika s potrošniki,« so pojasnili na OZS. »Odlok ne prepoveduje ponujanja in prodajanja ter storitev med podjetji. Prav tako ne prepoveduje proizvodnje in predelave,« so še dodali.
Obnove stanovanj in hiš ter gradnje še vedno potekajo, a zgolj tam, kjer ne prihaja do stika s potrošnikom. »Kar zadeva samo delo, pa morajo delavci delati v skladu s protokolom in priporočili NIJZ,« so še dodali.
V primeru nujnih popravil, recimo, če nam doma poči vodovodna cev ali se okvari električna napeljava, lahko vseeno pokličemo obrtnika. »Če gre za nujno popravilo in napaka lahko vpliva na varnost in zdravje ljudi, potem je popravilo dovoljeno,« so pojasnili na OZS in dodali, da se ob tem morajo upoštevati vsa navodila in protokoli NIJZ. Dovoljena so tudi popravila v večstanovanjskih stavbah.
Ker se kurilna sezona počasi bliža koncu, na OZS pojasnjujejo, da redne in periodične dimnikarske storitve trenutno niso dovoljene. »Izključno se, kot določa izjema 2. člena odloka, lahko izvajajo izredne storitve, kot na primer dimnikarski požari, uhajanja ogljikovega monoksida ali zamašitev peči ali dimnika. S temi dimnikarskimi storitvami se preprečuje neposredno ogrožanje javne varnosti in zdravja,« so še dodali.
Kako pa je s servisi aparatov, če se ti v času boja proti covid-19 pokvarijo? Nekatere delavnice so zaprle svoja vrata, druge ponujajo servis aparatov zgolj v svojih delavnicah in ne izvajajo del na domovih. Strankam sporočajo, da lahko aparate pripeljejo sami ali pa se vnaprej dogovorijo za prevzem na določenem mestu.