Znanstveniki že dolgo raziskujejo različne vplive higiene in vzdrževanja čistoče na naše zdravje, med zanimivejšimi odkritji pa ugotovitev, da navada, ki se nam že od nekdaj zdi pametna, v resnici ni tako nujna. S tem imamo v mislih vsakodnevno postiljanje postelje. Čeprav smo vajeni, da jo zjutraj uredimo oziroma posteljemo, strokovnjaki opozarjajo, da s tem ustvarjamo idealne pogoje za razvoj mikroskopskih pršic, ki se hranijo z odpadlo človeško kožo in ljubijo toplo, vlažno okolje.
Pršice so drobni organizmi, ki živijo v tkaninah, še posebej rade pa bivajo v okoljih kot so posteljnina, vzmetnice in blazine. Njihova prisotnost sama po sebi ne bi bila problematična, če ne bi sproščale snovi, ki pri mnogih ljudeh povzročajo alergijske reakcije. Pršice se hranijo z delci odmrle kože, ki se v velikih količinah nabira prav v postelji, še posebej v vzmetnicah in blazinah. Ko se pršice enkrat naselijo, se hitro razmnožujejo in sproščajo alergene snovi, ki povzročajo kihanje, srbeče oči, kašelj in celo težave z dihanjem.
V študiji, ki so jo leta 2005 izvedli na Univerzi Kingston v Londonu, so znanstveniki odkrili, da neurejena postelja lahko zmanjša število pršic. Ko posteljnino pustimo nepostlano in jo izpostavimo zraku in svetlobi, vlaga, ki se nabere med spanjem, hitreje izhlapi. Med spanjem se namreč potimo, kar dodatno vlaži naše ležišče in ustvarja še bolj prijetno okolje pršicam. Če posteljo vsak dan dobro prezračimo, postanejo pogoji za pršice manj ugodni.
Neurejena postelja tako ustvarja pogoje, da se vlaga hitreje posuši, to pa zmanjša tudi potrebo po pogostem pranju in osveževanju posteljnine. Poleg tega lahko s tem prihranimo nekaj časa, ki ga običajno porabimo za vsakodnevno postiljanje. In čeprav se to morda komu zdi popolna malenkost, je za mnoge ljudi, ki živijo v neprestani bitki s časom, vsaka prihranjena minuta dobrodošla. Predvsem pa razmetana postelja ne bo več povzročala slabe vesti.