Tudi pari, kjer oba hodita v službo, ženske kar petkrat pogosteje kot moški za gospodinjska opravila na teden porabijo 20 ur. Čeprav se moški, ki so sodelovali v raziskavi, strinjajo, da bi morali vsi člani gospodinjstva vložiti enako časa v ohranjanje reda, se v resničnosti izogibajo gospodinjskim opravilom in vanje vložijo zgolj pet ur časa na teden.
Starejši pari, katerih otroci so se že odselili, si prav tako ne razdelijo gospodinjskih opravil pravično. Skoraj polovica starejših moških jih odnese z manj kot petimi urami pospravljanja in čiščenja na teden. Za primerjavo: v enakem položaju je samo 8 odstotkov žensk.
PREBERITE ŠE: Povprečen Britanec v življenju dve leti čisti svoj dom
Če je ženska tista, ki domov prinese največ denarja, potem je moški tisti, ki opravi večino gospodinjskih opravil – a takšnih parov je bilo samo 7 odstotkov. Profesorica na univerzi University College London Anne McMunn je dejala: »Rezultati raziskave kažejo, da ženske opravijo več neplačanega dela kot moški. Ne mislimo, da je neenakomerna razdelitev gospodinjskih opravil način, s katerim si moški podrejajo ženske. A še danes je tako, da, če je doma treba nekaj narediti, potem bo to naredila ženska.«
Po mnenju McMunnove še danes sledimo starim vzorcem. »Naši starši so nam privzgojili vzorec o drugi izmeni, ki se za ženske začne, ko pridejo domov iz službe,« je dodala. »Moški še vedno zaslužijo malce več od žensk, kar jim omogoči boljši pogajalski položaj pri delitvi gospodinjskih opravil. A razmere na domačem igrišču se ne spreminjajo tako hitro, kot smo mislili, da se, zato je morda čas, da izboljšamo ozaveščenost o tem in naredimo več korakov v smeri razbremenjevanja žensk,« je še dodala.
PREBERITE ŠE: Kako pogosto moramo čistiti ...