31. 1. 2022 | Besedilo: E. N.
alu folija, sušilec, aluminijasta folija, sušenje, statična elektrika, sušilni stroj, perilo
Zmečkajte aluminijastvo folijo in jo položite v sušilec. To se bo zgodilo
31. 1. 2022 | Besedilo: E. N.
alu folija, sušilec, aluminijasta folija, sušenje, statična elektrika, sušilni stroj, perilo
Se je tudi vam že zgodilo, da vas je sveže opran in posušen pulover "stresel"?
Pranje perila sodi med tista gospodinjska opravila, ki jim nikoli ni videti konca. Izogniti se mu seveda ne moremo, veseli pa smo, če tu in tam naletimo na kakšen trik ali bližnjico, ki nam delo olajšata. Na našem portalu smo jih našli že kar nekaj. Med drugim smo ugotovili, kako se izogniti likanju, kako pogosto je treba prati brisače in pisali o najboljšem načinu, kako očistiti čevlje. Opazili pa smo tudi, da vas je izjemno navdušil tudi trik z aluminijasto folijo, ki sicer namesto perila zadeva pomivanje pribora.
PREBERITE ŠE: KAKO DOLGO LAHKO MOKRO PERILO PUSTIMO V STROJU?
In ko smo ravno pri foliji, smo se spomnili, da jo lahko uporabimo tudi pri zagati, ki nas včasih doleti, ko oblačimo sveže oprane in posušene obleke. Sušilec namreč velikokrat povzroči efekt statične elektrike in ko si želimo nadeti pulover, se nam zgodi, da nas včasih kar malo strese. Oblačila se zaradi naelektrenosti čudno oprimejo našega telesa, poigrajo pa se tudi z našimi lasmi. Ti namreč lahko začnejo štrleti čisto po svoje. Gotovo veste, o čem govorimo in teh težav se v bodoče lahko znebite prav s pomočjo aluminijaste folije. Kako?
Zmečkana folija proti statični elektriki
Trik je čisto preprost. Vsakič, ko mokro perilo preložite v sušilni stroj, v boben dodajte še tri kepice aluminijaste folije. Odtrgajte nekaj kosov in jih trdno zmečkajte v kroglice. Nato perilo posušite, kot to počnete sicer. Folija v bobnu bo poskrbela, da se oblačila ne bodo naelektrila, saj bo nase vezala proste elektrone. Ko se perilo v stroju suši, med posameznimi kosi namreč nastaja trenje. To povzroči izmenjavo elektronov med dvema oblačiloma, posledica pa je en negativno nabit kos (z več elektroni) in en pozitivno nabit kos (z manj elektroni). Ko se oblačila na koncu cikla naberejo na dnu sušilnega stroja, se bodo negativno nabite nogavice prilepile na pozitivno napolnjen pulover, na primer. Delovanje elektronov pa je v zimskem času, ko je zrak suh in hladen, še intenzivnejše.
Skratka, aluminijasta folija bo v bobnu nevtralizirala delovanje elektronov in oblačila tako ne bodo več "pokala", ko jih boste jemali iz stroja. Prav tako pa ne bodo več kvarila vaše pričeske in se magnetno lepila na vaše telo.