Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Znebite se t.i. hitre rje v pomivalnem stroju

Foto: Vladyslav Lehir/Shutterstock
Foto: Vladyslav Lehir/Shutterstock
30. 8. 2022 | 10:14
22. 10. 2024 | 17:52
4:15

Rja je posledica oksidacijskega procesa, ki se pojavi med neenakimi kovinami v kombinaciji z vlago.

Rja, ki jo opazite, je posledica oksidacijskega procesa, ki se pojavi med neenakimi kovinami v kombinaciji z vlago. Povzroči jo lahko torej material v ciklu pomivalnega stroja, ki ni primeren za pomivanje v pomivalnem stroju. Poleg slabših rezil nožev so vzrok za rjo lahko na primer tudi običajni vijaki na nekaterih izdelkih. Ti materiali nato zaradi vlage ali mokrote začnejo rjaveti in delno luščeča se rja se nato preko vode v pomivalnem stroju enakomerno porazdeli v pomivalnem stroju. Če predmeti iz nerjavečega jekla pridejo v stik s to »letečo oziroma hitro« rjo v pomivalnem stroju, se lahko ta pod neugodnimi pogoji trdovratno zatakne. Posledično se močno poškoduje zaščitna pasivna plast kovine, v najslabšem primeru pa lahko celo pride do tega, da jedilni pribor, kot so noži, žlice in vilice, na mestih preveč zarjavijo in niso več uporabni za vsakodnevno uporabo.

PREBERITE ŠE: 5 NAPAK PRI UPORABI POMIVALNEGA STROJA

Povzroči jo material v ciklu pomivalnega stroja, ki ni primeren za pomivanje v pomivalnem stroju.

S čim jo odstraniti?

Vedno morate poskrbeti, da odstranite rjo s površine čim prej - če je le mogoče takoj po tem, ko jo odkrijete. To je edini način, s katerim lahko preprečite nadaljnje širjenje. V lekarnah lahko najdete različne pripomočke za nego nerjavečega jekla, tako kot večino kuhinjskih nečistoč, pa je tudi rjo mogoče odpraviti z nekaterimi domačimi pripravki. Mednje spadata na primer limonin sok in Coca-Cola, ki se učinkovito zoperstavita rji. Jedilni pribor le na kratko namočite oziroma potopite v tekočino, da majhni delci rje odstopijo. Če imate pravo srebro, pa uporabite za to primerno čistilo.


Materiali zaradi vlage ali mokrote začnejo rjaveti in delno luščeča se rja se nato preko vode v pomivalnem stroju enakomerno porazdeli po celotnem stroju.

Na kaj še morate paziti?

Bodite pozorni na to, kateri material postavite v pomivalni stroj. Pogosto letečo rjo povzročijo že majhni vijaki, s katerimi so na primer pritrjeni ročaji, ali ročaji na ponvah ali loncih, zato jo je skoraj nemogoče popolnoma preprečiti. Še toliko bolj pa je pomembno, da zlasti jedilni pribor iz nerjavečega jekla po končanem ciklu izpiranja in koncu programa pomivalnega stroja ne ostane vlažen v pomivalnem stroju dlje, kot je nujno potrebno.

PREBERITE ŠE: KAKO PRAVILNO ZLOŽITI POSODO V POMIVALNI STROJ

Priporočljivo je, da pomivalni stroj vedno izpraznite čim prej po koncu pomivanja ali ob koncu pranja vsaj odprete vrata pomivalnega stroja, da lahko vlažen zrak uide.


Po drugi strani pa umazanega jedilnega pribora ni priporočljivo puščati predolgo v pomivalnem stroju, preden ga pomijete. To je zato, ker ostanki hrane na jedilnem priboru včasih vsebujejo kisline in druge agresivne snovi, ki prispevajo k oslabitvi površine materiala in na koncu poskrbijo, da lahko rja hitreje in močneje napade izdelek in se ga oprime. Tako je koristen preventivni ukrep tudi kratkotrajno predhodno izpiranje predmetov s čisto vodo.

Aluminijasta folija

Koristen nasvet za boj proti leteči rji je uporaba aluminijaste folije, ki jo postavite v pomivalni stroj. Zmečkajte jo v kroglico in jo položite v košarico med jedilni pribor. Po mnenju nekaterih naj bi rja najprej napadla aluminij in zato ne bi pustila posledic na jedilnem priboru. Folijo je treba menjati vsake toliko časa, ko postane črno-lisasta.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine