Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

ZPS: Pri razkužilih je najpomembnejša količina alkohola

V času koronavirusa so razkužila za roke postala nepogrešljiv izdelek v vsakem gospodinjstvu. Učinkovita so samo tista, ki imajo vsaj 60 volumskih odstotkov alkohola.
Foto: Maridav/Shutterstock
Foto: Maridav/Shutterstock
T. S. P.
7. 8. 2020 | 13:49
22. 10. 2024 | 11:46
3:49

Razkužila za roke učinkujejo le, če jih uporabimo pravilno: uporabiti moramo od 3 do 4 mililitre sredstva, roke pa drgniti vsaj 30 sekund. 

Po testu, ki so ga opravili pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), vsa razkužila, ki jih prodajajo v slovenskih trgovinah, bencinskih črpalkah in lekarnah, z izjemo enega, ob pravilni uporabi ustrezajo smernicam Svetovne zdravstvene organizacije in uničujejo virus SARS-CoV-2. Pri tem pa velja opozorilo, da če je razkužilo učinkovito proti koronavirusu, ne pomeni, da je učinkovito tudi proti drugim virusom (za to bi potrebovali večjo vsebnost alkohola).

Precej se razlikujejo tudi cene razkužil, ugotavljajo na ZPS. Te imajo razpon vse od 9,8 pa do 62,5 evra za liter. A višja cena še ne pomeni tudi večje učinkovitosti. 

Preverite seznam sestavin

Na seznamu sestavin je ključen podatek o koncentraciji alkohola - tega naj bo vsaj 60 odstotkov (vol %). Na ZPS še opozarjajo, da mora biti alkohol na prvem mestu sestavin, če ni oz. je na prvem mestu voda, izdelek ni ustrezen. "Naj vas ne zavedejo znaki (rdeč križ ipd.), ki le namigujejo, da gre za razkužilo, ali umestitev izdelka na polici poleg razkužil. Navedbe, kot so `dezinfincira´, `uniči viruse in bakterije´ ipd., še ne pomenijo, da je izdelek učinkovit proti virusu SARS-CoV-2. Potrošniki preprosto morajo poiskati informacijo o koncentraciji alkohola," opozarjajo pri ZPS.

Voda in milo zadostujeta za odstranjevanje umazanije, bakterij in virusov. FOTO: Maridav/Shutterstock
Foto:
Voda in milo zadostujeta za odstranjevanje umazanije, bakterij in virusov. FOTO: Maridav/Shutterstock Foto:

PREBERITE ŠE: KAKO IZDELATI DOMAČE RAZKUŽILO ZA ROKE

Pred nakupom razkužila obvezno preverite, ali je alkohol na prvem mestu seznama sestavin, in poiščite podatek o koncentraciji alkohola. Če je med sestavinami voda na prvem mestu, izdelek ni ustrezen, svetujejo pri ZPS.

Uporabo razkužil za roke naj, če je le mogoče, nadomestita raje tekoča voda in milo. To imamo na voljo povsod, kjer je omogočen dostop do sanitarij. Miljenje rok mora biti temeljito, trajati vsaj minuto, umivanje pa od 2 do 3 minute.

Protibakterijska mila in vlažilni robčki: raje ne

Kljub temu, da so v trgovinah na voljo tekoča in trda mila, na katerih lahko zasledimo trditve o protibakterijskem učinku, se uporabi teh raje izogibajte, svetujejo pri ZPS. "Voda in milo zadostujeta za odstranjevanje umazanije, bakterij in virusov, zato tovrstni izdelki niso potrebni. Še več, njihova dolgotrajna uporaba povzroči razvoj odpornosti mikroorganizmov proti vsem antibakterijskim učinkovinam ali snovem, kar dolgoročno povečuje tveganje za okužbe." Poudarjajo še, da so nepotrebni tudi vlažilni robčki, ki so sicer priročni, vendar imajo zaradi oblike in koncentracije aktivnih sestavin manjši učinek kot tekoča razkužila.

ŠE OPOZORILO: Prazna embalaža razkužil sodi med nevarne odpadke. Razkužila so biocidna sredstva, zato jih je treba oddati pooblaščenemu zbiralcu nevarnih odpadkov.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine