Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Bivanje

V tokratni številki priloge Deloindom

Predstavljamo kar dve zanimivi stanovanji, pišemo o klimatskih napravah in prezračevanju, pod drobnogled pa smo vzeli še sončne elektrarne in fasade za stare hiše, medtem ko vrtni del priloge namenjamo vrtnicam.
8. 5. 2018 | 15:00
22. 10. 2024 | 02:56
4:30
  • Visoki stropi, lepi pogledi skozi okna, umirjeni odtenki in odprta zasnova navdihujejo v prenovljenem stanovanju v Malem nebotičniku v Ljubljani. Pod prenovo 75 kvadratnih metrov velikega stanovanja sta se podpisala arhitekta Eva Senekovič in Žiga Ravnikar. Stanovanje predstavljamo v rubriki Odprta vrata. 
  • Pokukali smo tudi v stanovanje za mlad par. Živeti v velikem mestu z razgledom na morje je posebno razkošje. V njem recimo uživajo prebivalci Barcelone. Tudi zaljubljen mlad par, ki si je svoj novi dom našel v prestolnici Katalonije. Interier s sredozemskim pridihom je zasnovala španska oblikovalka Susanna Cots.
  • Naslednja številka priloge Deloindom bo Delu in Slovenskim novicam priložena 16. maja 2018.
Foto:
    Naslednja številka priloge Deloindom bo Delu in Slovenskim novicam priložena 16. maja 2018. Foto:
    Zdaj, ko nas še ne zdeluje vročina, je čas za razmislek in nakup klimatske naprave, prav tako za njeno vzdrževanje in redni servis. Tako nam bo poleti zagotovila primerno temperaturo prostora pa tudi čist in ravno prav vlažen zrak. Kaj je dobro vedeti, preden se odločimo za vgradnjo klimatske naprave? Kam jo vgraditi, kako močna naj bo klimatska naprava in zakaj je pomembno redno vzdrževanje, pišemo v članku z naslovom Čas bo za hlajenje.
  • Pišemo tudi o prezračevanju. Zima, ko manj odpiramo okna v stanovanjih in je zaradi nizkih temperatur zunaj ter čezmerne zračne vlage v bivalnih prostorih več možnosti za nabiranje kondenzata in nastanek plesni na hladnih površinah, je za nami. A marsikoga tudi v topli polovici leta čakajo neljuba presenečenja. Plesniva obloga na zidu za knjižno omaro, ki smo jo med pripravami na beljenje odmaknili od zunanje stene stanovanja, denimo. Nujna je sprememba bivalnih navad, in če ne gre drugače, tudi namestitev prezračevalnega sistema. Tokrat se bomo omejili na decentralne in lokalne, primerne za montažo v posamezna stanovanja.
  • Energetski svetovalec Franc Kalan je pod drobnogled vzel sončne elektrarne in predstavil primer iz prakse, zanimiv za širši krog ljudi. V Sloveniji le 15,93 odstotka od skupne količine proizvedene električne energije pridobimo iz obnovljivih virov (OVE), od tega iz sončne energije samo 1,56 odstotka. Po direktivi EU bi morali delež OVE bistveno povečati, pri nas pa je razmerje med viri zelo neugodno – iz fosilnih goriv še vedno pridobimo 54,17 odstotka, iz jedrske energije 27,72 odstotka električne energije. Samooskrba je v zadnjem času ena od želenih usmeritev, povečuje se zanimanje za gradnjo sončnih elektrarn.
  • Pišemo tudi o fasadah za stare hiše. Pri prenovi 200 let stare stanovanjske hiše je vprašanje fasade bolj zapleteno kot pri prenovi mlajših stavb ali novogradnjah. Slednje so drugače grajene, imajo tanjše zidove, fasade in fasadni sistemi pa se na njih vedejo drugače kot na hiši, zidani iz kamna. Če bi izbirali zimsko bundo, bi najbrž vzeli najnovejšo, narejeno iz modernih materialov, ki vas bodo greli tudi v najhujšem vetru in mrazu. Če imate na izbiro samo volnen pulover, pa boste dobro razmislili, koliko plasti bi bilo smiselno obleči pod njim in iz kakšnega materiala bodo, da vas ne bo grizlo, da se ne boste pretirano potili in da se boste lahko enako premikali kot v tanjši bundi iz umetnih materialov.
  • V zadnjem delu priloge pa objavljamo reportažo o vrtnicah. Vrt frančiškanskega samostana na Kostanjevici nad Novo Gorico je nekaj izjemnega: prav tu je namreč doma ena največjih zbirk burbonk v Evropi in na svetu. Te stare vrtnice, ki veljajo za nekakšen vmesni člen med šipki in modernimi vrtnicami, so prav v teh dneh v polnem cvetju.
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine