Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Bivanje

V tokratni številki priloge Deloindom

Skozi odprta vrata smo pokukali v stanovanje na pičlih 30 kvadratih, pišemo pa tudi o ureditvi vrta in okolice hiše, trgu stanovanj in ogrevanju, medtem ko zadnji del priloge namenjamo vrtni svetovalnici in majskim opravilom na zelenjavnem vrtu.
Foto: Matic Eržen
Foto: Matic Eržen
15. 5. 2018 | 14:18
22. 10. 2024 | 03:01
3:50
  • Kako spraviti vse za udobno bivanje le na 30 kvadratnih metrov? S tem vprašanjem se sooči marsikateri mlad par, tako kot sta se lastnika stanovanja z balkonom v eni izmed ljubljanskih stolpnic. Ideal majhnega stanovanja je, pravi arhitektka Špela Kokalj, ki se je podpisala pod zasnovo interierja, da bi imelo vse, kar imajo velika. Premišljena razporeditev pohištva, narejenega po meri, je ključna. Stanovanje predstavljamo v rubriki Odprta vrata
  • Naslednja številka priloge Deloindom bo Delu in Slovenskim novicam priložena 23. maja 2018.
Foto:
    Naslednja številka priloge Deloindom bo Delu in Slovenskim novicam priložena 23. maja 2018. Foto:
    Pod drobnogled smo vzeli tudi ureditev vrta in okolice hiše. Pred nami so toplejši meseci, ko bomo veliko časa preživeli zunaj: na vrtovih in terasah. Vrt je pomemben element hiše, ki vpliva na kakovost bivanja. Da nam bo v zunanjih prostorih doma prijetno, moramo poskrbeti z njihovo ureditvijo. Te pa se je treba lotiti premišljeno in celostno ter enako skrbno kot notranjosti hiše. Vrt z bazenom, ki ga predstavljamo v nadaljevanju, je zasnovala krajinska arhitektka Sara Peternel.
  • Nepremičninskim agentom ni dolgčas. Dela imajo veliko, in ker pride na trg manj novih nepremičnin, kot bi jih lahko zadovoljilo trenutno povpraševanje, gredo za med tudi rabljena stanovanja. To se je pokazalo v statistiki: posebej nas je presunilo, ko so podatki slovenskega statističnega urada za zadnje lansko četrtletje stopili vštric z evropskimi in se je Slovenija povzpela na čelo držav z najvišjo rastjo. O razmerah na stanovanjskem trgu piše Delova novinarka Božena Križnik.
  • Pišemo tudi o ogrevanju in toplotnih črpalkah za začetnike. Toplotne črpalke za ogrevanje prostorov sanitarne vode so čedalje pogostejša izbira ogrevalnega vira, ker izkoriščajo obnovljive vire energije, toploto vode, zemlje ali zraka, in delujejo z znatno manjšimi stroški v primerjavi z drugimi ogrevalnimi sistemi. Vendar niso primerna izbira za vse vrste stavb, kot racionalen vir ogrevanja so se začele uveljavljati predvsem v energijsko varčnih hišah, v katerih ne potrebujemo ogrevalnega sistema z veliko močjo. Tokrat predstavljamo osnove toplotnih črpalk, ki jih je dobro poznati, da bi vam olajšali odločanje o tem ogrevalnem viru. Seveda pa potrebujemo izkušenega projektanta teh naprav.
  • V zadnjem delu priloge pa o zelenjavnem vrtu v maju, kjer naj se ne vrti vse le okoli paradižnika. Ko se maj prevesi v drugo polovico, nastopi čas, ko na vrtove zasajamo zelenjadnice iz toplih krajev. Temperature tal in ozračja so v tem času že dovolj visoke tudi za te razvajenke, ledeni možje pa so bili od nekdaj ločnica, na katero je bilo treba počakati, da nas ni presenetila še kakšna slana. Napovedi kažejo, da letos ni več bojazni za nizke temperature, zato sta na mnogih vrtovih paradižnik in paprika že na gredicah. Slovenci smo kar malo obsedeni s paradižnikom in o njem se je že veliko pisalo. Zato tokratni prispevek namenjamo drugim vrtninam in majskim opravilom, ki naj nikar ne ostanejo v njihovi senci.
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine