Razstava v steklu nas popelje v svet, zen Tanje Pak, umetnice in oblikovalke iz stekla, razgrinja njen svet, ki se kaže kot nekakšno zatočišče sredi spominov, ki jih je avtorica vtisnila v steklo.
»Razstavo sem pripravljala leto in pol. Med tekom dela se je spreminjala, rasla, zorela. Potrebno je bilo nekaj predelav koncepta postavitve, zaradi prilagoditev novemu prostoru, vremenskim razmeram in tudi nepredvidenim dogodkom, dela sama pa so bila z vidika izvedbe fizično zelo zahtevna. Svoje postavitve vedno koncipiram glede na prostor. Stopim vanj, poskušam razumeti njegovo dinamiko in postavim dramaturgijo, tako pogleda kot občutenja z vsemi čuti, s celim telesom s hojo čez oziroma skozi prostor. Temu sem se tudi v tej razstavi ogromno in z največjo natančnostjo posvetila do najmanjših detajlov,« je o razstavi povedala avtorica Tanja Pak.
Po njenih besedah je spomin begoten kot sanje. »Moje poti so stkane iz plasti vsega, kar je bilo, s slutnjo obljube in vsega, kar ima biti. Iščem pot za vdih in izdih, za pogled navznoter, da vidim navzven,« je povedala ob razstavi.
»Ko vstopimo v tokratni svet Tanje Pak, vstopimo v morje z Jutrovega, vstopimo v vse, kar je. Dramaturgija našega premikanja po peščenem morju je skrbno premišljena. Hojo skozi zenovsko postavljene drobcene kamenčke nam omogočajo stekleni krogi nepopolnih oblik in odtisov preteklih doživetij, stekla se v obliki majhnih otokov ponujajo kot varno kopno v morju. Najprej nas vodijo do drevesne skorje, ki je umetničin spomin iz ameriškega Seattla, prenesen v steklen odtis. Tam bo ostal za vedno, če bomo z njim ravnali nežno, da ne bi poškodovali njegove paradoksalne trdne krhkosti. Spomin se ob pogledu na stekleno skulpturo prebudi in sproži čutne dražljaje; čustva, ki so nas nekdaj navdajala – pa naj so radostna ali otožna –, znova oživijo ob vsakem pogledu na umetnino,« je ob razstavi zapisala Mateja Gaber.
Po besedah oblikovalke je spomin begoten kot sanje. »Moje poti so stkane iz plasti vsega, kar je bilo, s slutnjo obljube in vsega, kar ima biti. Iščem pot za vdih in izdih, za pogled navznoter, da vidim navzven,« je še povedala ob razstavi.
Tanja Pak je po diplomi iz industrijskega oblikovanja na Akademiji za likovno umetnost UL magistrirala iz umetnosti na Royal College of Art v Londonu. Na ALUO predava kot redna profesorica in vodi smer Steklo in keramika.
Ustvarja v svojem studiu v Ljubljani, posveča pa se kiparstvu, prostorskim umetniškim postavitvam in oblikovanju uporabnih steklenih predmetov. Razstavlja po vsem svetu, njena dela so vključena v številne zbirke in javne prostore. Nagrajena je bila s številnimi mednarodnimi rezidencami, za svoje delo je prejela nekaj mednarodnih nagrad, med njimi veliko nagrado Mednarodne trienalne razstave stekla v Tojami 2024, dve častni omembi Red Dot, nagrado oblikovalka leta in posebno nagrado za umetniško delo Arte Laguna Prize. Njeno delo je bilo štirikrat uvrščeno med 100 najvplivnejših del v steklu v letnih izborih ameriške strokovne publikacije New Glass Review in je bilo med finalisti na Mednarodni razstavi v Kanazavi, razstavi European Glass Context, Mednarodni razstavi stekla v Tojami ter na drugih natečajnih ali kuriranih razstavah.
»V umetniških delih zadnjih let raziskuje zlasti tematiko posameznikovega notranjega sveta, pri čemer izpostavlja iskanje bližine, krhko naravo medsebojnih vezi in razmerij, ob tem pa izmuzljivost naše celosti,« so še zapisali ob razstavi.