Merilni sistemi trdih prašnih delcev so pokazali, da je v Sloveniji več območij, kjer je onesnaženost zraka tako velika, da ogroža zdravje ljudi, je po seji vladi dejal minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan. Gre za območja mestnih občin Celje, Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota in območje Zasavja. Za Mursko Soboto je bil odlok o načrtu za izboljšanje kakovosti zraka sicer že sprejet, na tokratni seji je vlada sprejela odloke še za omenjena druga območja.
Na naštetih območjih so presežene mejne vrednosti za delce PM10. V sprejetih odlokih je predvidenih več kakor 40 ukrepov za izboljšanje kakovosti zraka oziroma za zmanjšanje količine delcev PM10 v zraku, in sicer tako, da bodo vrednosti skladne z mejnimi oziroma da onesnaženost zraka na degradiranem območju postane skladna z zahtevami direktive 2008/50/ES – ta med drugim določa obveznost priprave načrtov za kakovost zraka na območjih, kjer so mejne vrednosti onesnaževal v zraku presežene.
Odloki vsebujejo 40 ukrepov v treh skupinah, in sicer spodbujanje učinkovite rabe energije, zamenjave kurilnih naprav in toplotno izolacijo stavb. Vsebujejo tudi ukrepe za izboljšanje javnega prometa. Če se kakovost zunanjega zraka na teh območjih ne bo izboljšala v skladu z direktivo 2008/50/ES, bo načrt po treh letih izvajanja dopolnjen, so še sporočili z vladnega urada za komuniciranje in dodali, da se lahko na podlagi sprejetih odlokov začnejo uporabljati sredstva podnebnega sklada. V letu 2014 bo za te namene na voljo 10 milijonov evrov.