Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energija in okolje

Devet prednostnih ciljev okoljske politike EU

Evropska komisija je v teh dneh predstavila predlog sedmega okoljskega akcijskega programa za usmerjanje okoljske politike EU. V njem določa devet prednostnih ciljev, ki naj bi jih dosegli do leta 2020.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:17
21. 10. 2024 | 20:06
3:19

Evropska komisija je pripravila predloge, namenjene varstvu narave, spodbujanju trajnostne rasti, ustvarjanju novih delovnih mest in usmerjanju Evrope k blaginji in zdravju. Unija in njene članice si delijo odgovornost za doseganje ciljev programa, konkretni ukrepi, ki jih je treba sprejeti, pa vključujejo opuščanje do okolja škodljivih subvencij, preusmeritev obdavčenja z dela na onesnaževanje, pripravo sporazumov o partnerstvu med državami članicami ter razvoj sistema za sledenje odhodkom, povezanih z okoljem, v proračunu Uniji, so sporočili iz komisije.

Akcijski program določa pot Evropi, da postane kraj, kjer ljudje živijo v varnem in zdravem naravnem okolju, je ob predstavitvi programa dejal evropski komisar za okolje Janez Potočnik. Evropska komisarka za podnebne ukrepe Connie Hedegaard je dodala, da EU ne more čakati na konec gospodarske krize, da bi začela reševati krizo na področju virov, okolja in podnebja: »Vprašanja s področja podnebja in okolja moramo vključiti v vse politike. Ta strategija podjetjem in politikom zagotavlja dolgoročno perspektivo, ki jo nujno potrebujemo za prehod na trajnostno, nizkoogljično družbo v Evropi.«

Med devetimi prednostnimi cilji so tudi varstvo narave in krepitev ekološke odpornosti, spodbujanje trajnostne, z viri gospodarne in nizkoogljične rasti, ter učinkovito obravnavanje tveganj za zdravje, ki so povezana z okoljem. Program določa okvir za podporo doseganju teh ciljev, med drugim prek boljšega izvajanja okoljske zakonodaje EU, najnovejših znanstvenih spoznanj, zagotavljanja potrebnih naložb v podporo politikam na področju okolja in podnebnih sprememb ter izboljšanja načina odražanja okoljskih vprašanj in zahtev v drugih politikah.

Predlagani program upošteva tudi časovni okvir za gospodarnost z viri, strategijo za biotsko raznovrstnost do leta 2020 in načrt za gospodarstvo z nizkimi emisijami ogljikovega dioksida. Čeprav se veliko držav spopada z gospodarsko krizo, ima EU zaradi nujnih strukturnih reform nove priložnosti, da hitro ubere bolj trajnostno pot. Nov okoljski akcijski program kaže, kako najbolje izkoristiti te možnosti. Povečal naj bi tudi prizadevanja za bolj trajnostna mesta v EU in izboljšal zmogljivost EU za soočanje z regionalnimi in globalnimi izzivi na področju okolja in podnebja.

Predlog komisije bosta obravnavala Evropski parlament in Svet EU. Ko bo dosežen dogovor, bo novi okoljski akcijski program postal zakonodaja EU.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine