Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) in družba ZEOS d.o.o. sta pripravili novo okoljsko akcijo „Sijajno“, namen katere je zbiranje odpadnih sijalk. Z njo želijo končne uporabnike, predvsem elektroinštalaterje vzpodbuditi, naj pravilno ločujejo odpadne sijalke, ki jih zamenjajo na objektih, na katerih opravljajo svojo dejavnost.
Nevarne zdravju
Večina sijalk konča na neustreznih mestih, predvsem med mešanimi komunalnimi in gradbenimi odpadki ali steklom, kar je v nasprotju s predpisi, predvsem pa nevarno za zdravje ljudi. Sijalke namreč vsebujejo okoli 10 mg živega srebra, ki je strupeno in se ob neprimernem odlaganju kopiči v okolju, največjo škodo pa povzroča prav ljudem, ki – če se sijalke razbijejo - vdihavajo strupene živosrebrne pare.
Slab odziv na prvo akcijo
Tovrstna akcija je potekala že leta 2009, vendar se je vanjo vključilo le okoli 20 elektroinštalaterjev, kar je zgolj dober odstotek vseh registriranih v tej panogi. Lani je bilo zanimanje sicer nekoliko večje – odpadne sijalke je oddalo 47 elektroinštalaterjev – a ekološka ozaveščenost je še vedno premajhna. Da bi dosegli večji odziv, sta OZS in družba ZEOS ponovno združili moči in pozvali k bolj odgovornemu ravnanju.
Elektroinštalaterji s pravilnim ločevanjem sijalk ne prispevajo zgolj k čistejšemu okolju, pač pa si s tem lahko pridobijo tudi poseben certifikat, s katerim bodo lahko dodatno izkazovali svojo okoljsko ozaveščenost in si tako pridobili pomembno referenco in prednost pred konkurenco. Pogoj za pridobitev certifikata sta dve škatli ali ena paleta oddanih odpadnih sijalk.
Več informacij o akciji najdete na spletni strani družbe ZEOS d.o.o. ali na telefonski številki 01 366 86 03.