Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

Evropska nagrada za aplikacijo ecoGator

Mobilna aplikacija ecoGator, ki je nastala v okviru projekta Efficiency 2.1, pri katerem kot partner sodeluje raziskovalni inštitut Mipor skupaj z Zvezo potrošnikov Slovenije, je prejela prvo nagrado na področju rešitev za energijsko učinkovitost. Aplikacija omogoča uporabniku, da s fotografiranjem evropske energijske nalepke preveri energijsko učinkovitost gospodinjskega aparata, televizijskega sprejemnika ali sijalke in z vpisom cene izdelka izračuna, ali se mu nakup dolgoročno izplača.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 16:02
3:09

Kakor pravi Urša Šmid Božičevič iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS), je namen brezplačne aplikacije ecoGator, ki je na voljo tudi v slovenskem jeziku, pomagati potrošniku pri izbiri energijsko varčnih aparatov bele tehnike, televizorjev in sijalk: »Televizorja, hladilnika ali pralnega stroja pač ne kupujemo vsak dan, zato je dobro vedeti, kako varčen aparat kupujemo. V naši aplikaciji so tudi nasveti za varčevanje z energijo, potrošniki pa se lahko pomerijo tudi v kvizu.«

V aplikacijo je že vnesena povprečna cena električne energije v Sloveniji, tako da potrošnik skozi aplikacijo dobi informacijo, kaj podatki na energijski nalepki pomenijo za njegovo denarnico. Vsebuje tudi podatke iz vseevropskega projekta Top 10, v okviru katerega na posameznih trgih izbirajo trenutno energijsko najbolj učinkovite aparate. Potrošnik lahko tako že v trgovini preveri, kaj njegov izbor pomeni v primerjavi s temi aparati.

Aplikacija ecoGator je prva, ki lahko bere in obdeluje podatke z evropske energijske nalepke s preprosto uporabo kamere na mobilnih telefonih. Uporaba je zelo preprosta, pravi Urša Šmid Božičevič: »S kamero telefona posnamemo energijsko nalepko ali pa podatke o napravi vnesemo ročno; ta možnost je še zlasti pomembna pri sijalkah, ki nimajo standardizirane energijske nalepke.«
Aplikacija, ki je zaživela oktobra lani, je na voljo v devetih različnih jezikih, tudi v slovenščini, uporabljati pa jo je mogoče na pametnih mobilnih telefonih z operacijskima sistemoma Android in Ios.V Sloveniji si jo je do zdaj naložilo že več kot tisoč posameznih uporabnikov, v celi EU pa 15.000. Konec poletja naj bi izšla tudi v angleški različici.

Nastala je sicer v okviru projekta Efficiency 2.1, ki ga sofinancira EU, vodi pa ga avstrijska agencija za energijo. Namen projekta in aplikacije ecoGator je spodbuditi potrošnike, da tako pri nakupu električnih aparatov kot pri njihovi vsakodnevni uporabi upoštevajo tudi vidik varčevanja z energijo, dodajajo na ZPS.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine